SZKOŁA PEŁNA RÓŻNORODNOŚCI

Kolejna mobilność w ramach akredytacji, czyli „job shadowing”, tym razem w Barcellonie na włoskiej Sycylii przebiega wokół 3 celów:

1. Wzrost frekwencji na zajęcia dodatkowych i obowiązkowych wśród uczniów zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz ze środowiska defaworyzowanego, w tym z mniejszości narodowych.

2. Wdrożenie innowacji technologicznych w procesie przygotowawczym do egzaminów zewnętrznych w ramach wdrażania do nauczania wyprzedzającego.

3. Nauczanie dwujęzyczne.

Pan Andrzej obserwuje lekcje pod kątem nauczania wielojęzycznego, zwanego CLIL. Spróbuje zaczerpnąć informacje od naszych partnerów jak organizują nauczanie dwujęzyczne, czy prowadzą lekcje po angielsku, czy tylko z jego elementami. Pani Ada poszukuje inspiracji do wdrażania metod zachęcających uczniów ze wszystkich środowisk do uczestniczenia w zajęciach dodatkowych i obowiązkowych. Natomiast pani Kasia i pani Asia będą obserwowały lekcje pod kątem nowoczesnych metod kształtowania kompetencji kluczowych w przedmiotach egzaminacyjnych.

Relacja z pierwszego dnia:

"W dniu dzisiejszym poznawaliśmy szkołę, w której będziemy gościć przez kilka kolejnych dni - Istituto Comprensivo Statale "Capuana" w miejscowości Barcellona Potto di Gotto obserwując lekcje, pracę w szkole, porównując systemy edukacji i podstawy programowe oraz zwiedzając mury szkoły. Na każdym kroku korytarze zdobią prace dzieci. Sama szkoła składa się z dwóch budynków z których w jednym odbywają się zajęcia w klasach 1-5, a w drugim klasy 6-8. Szkoła jest duża, piętrowa, ale dostosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Po dzisiejszym dniu już widzimy ogromne różnice. Dzieci w tej szkole nie mają ocen. Poziom ich osiągnięć określają stopnie opanowania wiadomości i umiejętności podsumowywane po każdym z semestrze w formie oceny opisowej i określenia poziomu ucznia. Metoda ta jest eksperymentalna, rozważany jest powrót do systemu oceniania 1-10. Semestrów tutaj jest aż 4, każdy z nich po 2 miesiące. Jutro przed nami kolejne obserwacje i zwiedzanie szkoły."

Zachęcamy do śledzenia cakej wizyty na stronie ---->Erasmus+ 2022/24 SP 41 Bydgoszcz (era2022sp41.blogspot.com)