Rozpoczęliśmy realizację Bydgoskiego Grantu Oświatowego od niezwykłej wizyty w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Pomorskiej. Naszą grupę stanowili pełni zapału uczniowie klas młodszych, którzy niecierpliwie oczekiwali na tę wyjątkową przygodę.

Już na progu strażnicy witani byliśmy przez odważnych strażaków, pełniących wówczas dyżur i gotowych na nasze przybycie. Zostaliśmy serdecznie zaproszeni do sali "Ognik", gdzie rozpoczęliśmy dzielenie się naszą wiedzą na temat trudnej, ale szlachetnej pracy strażaków. Lapbooki i plakaty, przygotowane przez nas dzień wcześniej w ramach projektu "Na czym polega praca strażaka?", trafiły w ręce naszych bohaterów.

Podczas tego wyjątkowego spotkania, nasze młode umysły zapełniły się wiedzą o niebezpieczeństwach czyhających w domu, szkole i na ulicy. Strażacy uświadomili nam, że nie wolno bawić się zapałkami, zapalniczką czy urządzeniami elektrycznymi w domu. Nauczyliśmy się także, jak postępować w przypadku pożaru – dzwoniąc na numer alarmowy 998, podając dokładny adres, imię, nazwisko oraz numer telefonu. Dowiedzieliśmy się, że w razie pożaru nie próbujemy gasić ognia samodzielnie, nie otwieramy okien, nie chowamy się w trudno dostępnych miejscach, a jak najszybciej opuszczamy pomieszczenie, zawsze słuchając poleceń ratowników.

Podczas interakcji padło wiele pytań, a my chcieliśmy dowiedzieć się jak można zostać strażakiem, czy każdy może nim zostać, jak długo trwa służba.

Na zakończenie spotkania udaliśmy się do garaży, gdzie zobaczyliśmy imponujące wozy strażackie oraz ich wyposażenie, kombinezony, hełmy i wszystko, co jest niezbędne podczas akcji ratunkowych. Niezapomnianym przeżyciem był dla nas zjeżdżający na rurze jeden z naszych bohaterów.

Pożegnaliśmy się z naszymi nowymi przyjaciółmi, wręczając im serdeczne podziękowania za wspaniałe spotkanie i ogromną dawkę wiedzy, którą otrzymaliśmy. W drodze powrotnej wielu z nas dzieliło się marzeniem, aby w przyszłości również zostać strażakiem i służyć społeczności.