POZNALIŚMY WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO!

W środę, 2 marca 2022 roku otrzymaliśmy informację, że został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Cuda natury Finlandii”, którego organizatorem był Konsulat Republiki Finlandii w Toruniu.

Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Toruniu,Tadeusz Pająk napisał poniższy tekst, w którym zachęcał uczniów do udziału w konkursie.

Finlandia jest bardzo ciekawym krajem nordyckim, gdzie rządzą - dziewicza przyroda, sporty zimowe, Mikołaj i Muminki. To jednak unikalna na skalę naszego kontynentu przyroda, jest niewątpliwie największym skarbem oraz główną atrakcją Finlandii. Tysiące jezior, lasy, a na północy tundra, to dom wielu zwierząt: łosi, niedźwiedzi, wilków, lisów polarnych, no i oczywiście reniferów. Natura potrafi tworzyć niezwykłe dzieła. Przykładem wyjątkowego tworu natury jest fińska skała Kummakivi ( dziwny kamień). Widok tego głazu może wprawić nas w zakłopotanie – w końcu dawno powinien się przewrócić. Niektóre zjawiska występujące w Finlandii  zapierają dech w piersiach. Zaliczyć do nich należy zorzę polarną,  którą możemy zaobserwować na terenie malowniczej Laponii, gdzie mieszka Święty Mikołaj i renifery. Laponia, najdalej wysunięty na północ region Finlandii, jest miejscem szczególnym. Zachwyca dziewiczą przyrodą nietkniętą ręką człowieka. Finowie mają głęboko zakorzeniony szacunek do przyrody, będącej w ich przekonaniu źródłem radości, dobrobytu i pogody ducha. Środowisko naturalne chronione jest prawnie przez liczne parki narodowe, do istnienia których Finowie przywiązują ogromną wagę. Moglibyśmy się uczyć od Finów jak dbać o naturę, bowiem Finlandia zaliczana jest do najbardziej ekologicznych krajów na świecie.

Czekamy na Wasze prace, niech tworzenie ich sprawi Wam wiele radości, a poznanie przepięknej fińskiej przyrody spowoduje, że w przyszłości odwiedzicie ten niezwykły kraj pełen cudów przyrody.

Z naszej szkoły na to zaproszenie odpowiedziało sześcioro uczniów, którzy wykonali bardzo ciekawe, oryginalne i staranne prace plastyczne. Uczestnikami konkursu byli: Lena Tomaszewska i Ania Szufrajda z klasy V a, Lena Bartkowiak  z klasy VII a, Natalia Idczak z klasy VII c oraz Hanna Lewandowska oraz Dawid Szufrajda z klasy VII d.

Celem plastycznego pojedynku była popularyzacja przyrody Republiki Finlandii wśród dzieci, zachęcenie dzieci do poznawania nowych, ciekawych miejsc, rozwijanie wyobraźni, rozwijanie wrażliwości na przyrodę oraz kształtowanie świadomości ekologicznej, zaprezentowanie najciekawszych prac na wystawie pokonkursowej, wymiana doświadczeń wśród  uczestników konkursu, nauczycieli i instruktorów. Prace mogły być wykonane w formatach od A4 do A2, w dowolnej technice plastycznej (malarstwo, rysunek, collage, techniki mieszane).

Na konkurs wpłynęło blisko 100 prac, dlatego wybór był niezwykle trudny dla Jury, a nam tym bardziej miłopoinformować, że NAGRODĘ w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. Cuda natury Finlandii”, w kategorii klas 6-8 zdobyły Lena Bartkowiak i Hanna Lewandowska, natomiast Natalia Idczak i Dawid Szufrajda zostali wyróżnieni.

4 [m]

Lena B. klasa 7a

3 [m]

Hania L. klasa 7d

Nagrody laureatom zostaną przekazane przez Organizatora pocztą na adres domowy lub do szkoły.

Nagrodzone prace zostaną umieszczone w katalogu pokonkursowym pt. „Cuda natury Finlandii”.
Merytoryczną opiekę nad uczniami sprawował pan Gracjan Czapiewski.

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM BARDZO DZIĘKUJEMY
ZA ZAANGAŻOWANIE.
ZWYCIEZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY

DALSZYCH SUKCESÓW!

Szkoły Podstawowej nr 41,
Gracjan Czapiewski – nauczyciel muzyki i plastyki.

Galeria nagrodzonych prac na stronie internetowej Organizatora: