100 – LECIE POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO – NASI ARTYŚCI NA PODIUM!

W piątek, 4 października 2019 roku pięcioro uczniów naszej szkoły, tj.: Lena Bartkowiak z klasy 5a, Anna Astvatsaturova z klasy 5c, Julia Bartkowiak z klasy 6a oraz Wiktoria Piasecka i Dominik Walkowiak z klasy 7b udało się wraz z panem Gracjanem Czapiewskim na rozstrzygnięcie Miejskiego Konkursu Plastycznego, który został zorganizowany z okazji 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Wernisaż rozpoczął się o godz. 11:00 w Wieży Ciśnień. Atmosfera miejsca i piękna architektura podkreślała uroczysty charakter spotkania. Podniosłym akcentem spotkania była obecność medalistów olimpijskich; wśród nich pani Danieli Walkowiak zdobywczyni brązowego medalu w wyścigu jedynek (K-1) na 500 m na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku, która była przewodniczącą konkursowego jury.

Celem konkursu było uczczenie tej niezwykłej rocznicy i przybliżenie młodemu pokoleniu symboli olimpijskich, historii polskiego ruchu olimpijskiego oraz osiągnięć polskich sportowców. Dążeniem twórców konkursu była również prezentacja talentów plastycznych uczniów bydgoskich szkół. Wystawie pokonkursowej towarzyszyła ekspozycja o historii olimpizmu, po której uczniów oraz gości oprowadził organizator konkursu. Jedna z tablic podkreślała, że związki sztuki ze sportem istnieją od czasów starożytnych i stale się pogłębiają. Polski Komitet Olimpijski zawsze był i jest orędownikiem łączenia sztuki i sportu. Wachlarz podejmowanych w tym zakresie inicjatyw jest szeroki. Jeszcze do niedawna artyści mogli otrzymać złoto za tom poezji, srebro za rzeźbę, brąz za powieść... W latach 1912-1948 w kolejnych igrzyskach olimpijskich artyści walczyli o medale na równi ze sportowcami. Dziś jest inaczej.

W powyższym konkursie brało udział 80. uczniów z 13 bydgoskich szkół, co powodowało, że zmagania były swoistą sportowo-artystyczną rywalizacją, a dodatkowo  poziom konkursu podnosiły duże walory artystyczne prac.

Tym bardziej miło nam poinformować, że DOMINIK WALKOWIAK otrzymał SREBRNY MEDAL (II NAGRODĘ), ANNA ASTVATSATUROVA zdobyła IV NAGRODĘ a LENA BARTKOWIAK - VI NAGRODĘ. Dodatkową nagrodą jest WYRÓŻNIENIE SPECJALNE dla JULII BARTKOWIAK. Julia otrzymała ją za walory artystyczne i nawiązanie w pracy do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w stolicy Japonii Tokio.

Satysfakcja i uśmiech na twarzy naszych uczniów spowodowany był nie tylko wygraną, ale także ciekawymi nagrodami. Niebywałym zaszczytem był również uścisk dłoni medalistów i wspólna sesja zdjęciowa.

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!