Wiosna w ogródku szkolnym

    Gdy dzień staje się coraz dłuższy, a temperatura coraz wyższa – to znak dla przyrody, że kończy się czas zimowego snu i nadchodzi wiosna . Pierwsze pojawiają się  przebiśniegi.
Ich cudowne białe dzwoneczki kwiatów dają pyłek, który jest jednym z pierwszych pokarmów dla owadów. Tuż za nimi podąża podbiałWytwarza on piękne żółte kwiaty jeszcze przed wykształceniem liści. Ich jaskrawa barwa wyraźnie odbija się na tle zmarzniętej gleby. Nie dają za wygraną śliczne żonkile będące niekwestionowanymi  królowymi wczesnej wiosny. Podobnie wyglądają przepiękne narcyzy. Towarzyszą im niebieskie cebulice, których delikatne kwiatki pięknie ozdabiają zielony trawnik. Ale jednymi z najbardziej charakterystycznych roślin wiosennych są oczywiście krokusy, których nie mogło zabraknąć w naszym ogrodzie. Przedstawiły się w różnych barwach – od śnieżnobiałej, poprzez liliową i fioletową, a skończywszy na żółtej.
    Następnie nadszedł czas na wytworne hiacynty. Pysznią się one ferią barw i form. Są to bardzo dostojne kwiaty wydzielające wspaniały zapach unoszący się wokół. Stanowią niesamowitą ozdobę każdego ogrodu. Do tego cebulowego towarzystwa dołączają cudowne szafirki. Ich wyjątkowe piękno polega na wytwarzaniu niezwykłych  kwiatostanów zbudowanych z drobnych szafirowych dzwoneczków zakończonych białą „koronką”.  W kępach wyglądają zjawiskowo.
    Kwiecień to czas tulipanów. Kiedy przekwitają wczesne rośliny wiosenne, to właśnie one pokazują się w całej krasie. Różnorodność barw i form tych roślin ozdobnych  jest ogromna.
    Ale wiosna to nie tylko pora roślin cebulowych, ale także drzew i krzewów. Na uwagę zasługuje cudowna forsycja. Stanowi ona wyraźną oznakę wiosny. Nadaje w ogrodzie nie tylko piękną barwę, ale także daje radość i nadzieję na odradzającą się przyrodę. Zauważamy również nabrzmiałe, gotowe do rozwinięcia pąki  magnolii , jabłoni oraz pojawiające się kwiatostany kaliny.
Czekamy z niecierpliwością na rozwój kolejnych roślin wiosennych.

 

 

Kwiecień w ogródku szkolnym

 

       W kwietniu rozwój roślin nabiera tempa. Zakwita „królowa wiosny” czyli przepiękna magnolia.

27 [m]

Jest to drzewo lub krzew należący do jednych z najstarszych linii rozwojowych okrytonasiennych. Kwitnie obficie przed rozwojem liści, jesienią może powtarzać kwitnienie. W naszym ogrodzie rośnie jedna z najładniejszych odmian ‘Sensation”. Magnolii towarzyszą drzewka jabłoni ‘Ola’, których kwiaty są bardzo cenne dla owadów ze względu na pyłek i nektar. Posiadają też przepiękną, ciemnoróżowa barwę. Zakwitła również kalina wonna oraz glicynia.
      Ale kwiecień to przede wszystkim czas  tulipanów.

29 [m]

Mamy w naszym ogrodzie całą kolekcję tych pięknych symboli wiosny. Od śnieżnobiałych, poprzez różowe, aż do pomarańczowych, fuksjowych i fioletowych. Mienią się w słońcu ferią barw. Dodają ogrodowi, obok narcyzów, żonkili, szafirków i hiacyntów, uroku i blasku.
      Nie należy jednak zapominać o roślinach dziko rosnących, a również bardzo cennych dla pszczół. Na uwagę zasługuje mniszek lekarski, który w kwietniu obficie kwitnie i dostarcza pokarmu owadom zapylającym. Dla takich roślin przeznaczyliśmy centrum ogrodu.

 

Opiekun ogrodu SP-41
Małgorzata Ulanowska-Dylik