Kiedy uczniowie z 8b podeszli do mnie z pomysłem zorganizowania dnia bez plecaka, byłam zaskoczona ich nieśmiałością. Ci z reguły odważni i pewni siebie młodzi ludzie, tym razem wydawali się nieco skrępowani i powściągliwi - zupełnie bez powodu! Przecież to świetna, barwna i dowcipna inicjatywa. Po uzyskaniu aprobaty wzięli się w mig do działania. Pół godziny wystarczyło, żeby stworzyć plan działania, podzielić obowiązki między siebie i dopiąć całą akcję na ostatni guzik - pełna samodzielność od początku do końca. Jeszcze tego samego dnia otrzymałam plakaty z grafiką reklamujące wydarzenie, aby móc je upowszechnić na stronie i mediach społecznościowych szkoły. Stworzyli logo, przygotowali krótki wpis, a także postawili jasne granice dotyczące udziału w akcji. Następnego dnia wydrukowali i rozwiesili plakaty w całej szkole zanim zdążyłam zaproponować swoją pomoc. Przynieśli też worek cukierków na zachęcenie do zabawy, aczkolwiek i bez tego słodkiego przekupstwa zdobyliby duże zainteresowanie wydarzeniem. Przez ostatnie dwa dni dało się zauważyć, że NO BACKPACK DAY nie schodził naszym uczniom z ust. Po kątach żwawo omawiali swoje pomysły. Ale właściwie po co to wszystko? Oto jak klasa 8b motywuje swoją inicjatywę:
„Drodzy uczniowie!
Z racji tego, że wiosna zaczyna się już niedługo, wymyśliliśmy jak można ją przywitać. Akcja DZIEŃ BEZ PLECAKA to świetny sposób na urozmaicenie dnia w szkole. Odbędzie się w poniedziałek 21 marca. Tego dnia zamiast plecaka przynosimy do szkoły różne inne nosidła, kosze, walizki, pojemniki itp. Oczywiście udział w wydarzeniu nie zwalnia z obowiązku spakowania do szkoły WSZYSTKICH potrzebnych książek i przyborów. Każda osoba, która przyniesie coś innego niż plecak, otrzyma słodki upominek :) Zapraszamy!”

Nic więcej dodawać chyba nie trzeba. Jesteśmy ciekawi Waszej kreatywności i z niecierpliwością wyczekujemy poniedziałku. Jeśli zaś przyjdzie Wam kiedyś do głowy pomysł, jak moglibyśmy wprowadzić zmiany do naszej szkolnej rzeczywistości, to śmiało zgłaszajcie swoje propozycje i rozwiązania. Razem możemy więcej, a szkoła to podobno drugi dom, więc czujcie się tu jak u siebie!

Doradca klasy 8b ????
pani Ada Bielawska