BĘDĄ ZMIANY NA LEPSZE! - KOLEJNY ETAP PROJEKTU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZAKOŃCZONY SUKCESEM

Zgodnie z założeniami programu “Szkoła Demokracji” po odbytych warsztatach uczniowie i uczennice zaczęli przygotowania do diagnozy potrzeb, żeby dowiedzieć się, jak moglibyśmy za pomocą dofinansowania odmienić przestrzeń szkolną, żeby nam jeszcze lepiej służyła.

Podczas 2-godzinnego spotania online na Teams, bo tam teraz najintensywniej toczą się nasze rozmowy, ustaliliśmy plan działania. Wybraliśmy metodę mapowania, którą poznaliśmy na warsztatach, bo bardzo nam przypadła do gustu. Stworzyliśmy wirtualną tablicę na Padlecie. Zrobiliśmy zdjęcia wszystkich zakamarków w obrębie szkoły i umieściliśmy je na wcześniej wspomnianej aplikacji. Oprócz tego, przygotowaliśmy ankietę internetową za pomocą Forms Office w której zadaliśmy kilka precyzyjnych pytań do naszych ankietowanych koleżanek i kolegów. Następnie, podczas lekcji wychowawczych, prowadziliśmy w salach lekcyjnych dyskusje. Opowiadaliśmy uczniom, nad czym aktualnie pracujemy i jakich informacji od nich potrzebujemy, żeby jak najlepiej zrealizować nasze zadanie.

Po wyświetleniu pierwszego kodu QR na tablicy poprosiliśmy, aby każdy ocenił w skali od 1 do 10 różne miejsca w szkole. Zależało nam również na komentarzach pod zdjęciami, żeby dowiedzieć się, jak moglibyśmy te przestrzenie ulepszyć, co należałoby w nich zmienić, usunąć, zastąpić, itd. Dzięki ocenom, każde z miejsc uplasowało się w rankingu bardziej lub mniej lubianych i stanowiło dla nas cenną informację zwrotną. Dopełnieniem diagnozy była ankieta, w której znalazło się kilka zamkniętych i parę otwartych pytań dotyczących szkoły. Dla osób, które nie mogły skorzystać w tym celu z telefonów komórkowych, przygotowaliśmy ankiety w formie papierowej. Każdy głos jest dla nas ważny! Bardzo dobrze czuliśmy się w swojej roli i mieliśmy przekonanie, że robimy coś wyjątkowego.

Badanie potrzeb zajęło nam cały tydzień. Po tym spotkaliśmy się ponownie online, żeby przeanalizować wyniki i wyciągnąć wnioski. Spośród wszystkich pomysłów, propozycji i sugestii wybraliśmy 5 takich, które powtarzały się najczęściej i były możliwe do zrealizowania. Budki z kebabem, choćbyśmy chcieli, nie postawimy ???? Wiedzieliśmy, że nasze działania powinny dotyczyć jak największej ilości osób w szkole, mieścić się w budżecie 2000 zł i odpowiadać na realne potrzeby uczniów. Pomysły poddaliśmy wewnętrznemu głosowaniu, a z ostatecznym werdyktem udaliśmy się na spotkanie z Dyrektorem, aby nam doradził. Ostatecznie postanowiliśmy, że chcemy odmienić przestrzeń na holu III piętra, gdzie bardzo brakuje miejsc siedzących do odpoczynku w czasie przerwy.

Wypełniliśmy zatem kartę po diagnozie, nasz plan finansowy został zaakceptowany, podpisaliśmy umowę z Centrum Edukacji Obywatelskiej i oczekujemy z niecierpliwością zielonego światła na dalsze kroki.