ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ - 20 MAJA

 

        Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pszczół, który przypada 20 maja. W ramach obchodów tego święta uczniowie z klasy IV-VIII wraz z paniami Moniką Papieską i Małgorzatą Ulanowską-Dylik przygotowali wystawę plakatów, na których zamieszczone zostały informacje dotyczące życia pszczół oraz innych zapylaczy. Pani Monika przygotowała również ciekawostki na temat tych bardzo pożytecznych zapylaczy.
        Uczennice z klasy 8b : Agata Lewandowska, Wiktoria Jończak i Antonina Kudła prowadziły degustacje różnych miodów dla uczniów naszej szkoły. Wśród nich znalazły się miody:

 

Akacjowy

Akacja zwana jest białą lipą – to roślina, której kwiaty szczególnie przyciągają pszczoły. Z jej nektaru produkują pyszny, słodki miód, który oprócz niepowtarzalnego smaku odznacza się wspaniałymi wartościami. To miód, który bardzo późno ulega krystalizacji, duża zawartość fruktozy sprawia, że pozostaje cieczą przez długie miesiące od zbiorów. Dlatego będzie świetnym wyborem dla tych, którzy lubią płynne miody. Jego konsystencja i bardzo jasny kolor sprawiają, że to miód najczęściej wybierany do słodzenia napojów. Wymieszany z ciepłym mlekiem przed snem zwalczy bezsenność. Użyty jako słodki dodatek do herbaty lub wody osłodzi napój, a węglowodany, w które jest bogaty dodadzą energii i sił.

Gryczany

Jest doskonałym wsparciem dla serca i układu krążenia, wspomaga pracę żołądka i trawienie, odtruwa organizm, wzmacnia ciało i umysł, leczy anemię i wspomaga koncentrację. Gryczany miód to całkiem skuteczny antybiotyk, który wspomaga ciało w walce z chorobami oraz świetny „środek” przeciwmiażdżycowy.

Lipowy

Spośród cech miodu lipowego warto wyróżnić przede wszystkim działanie: przeciwbakteryjne, wykrztuśne, napotne, a także przeciwgorączkowe. Może działać uspokajająco i lekko nasennie. W praktyce działa przeciwkaszlowo, rozgrzewająco, kojąco, regulująco na ciśnienie tętnicze krwi.

Faceliowy

Poza miłym dla podniebienia smakiem oraz zapachem, posiada on także szereg właściwości leczniczych, które pomogą nam zadbać o własne zdrowie. Jak w każdym miodzie, znajdziemy w nim mnóstwo minerałów oraz witamin stanowiących cenne składniki odżywcze, przez co będzie to świetne wsparcie dla organizmu w okresie częstszych zachorowań. Miód faceliowy wzmacnia odporność, posiada właściwości bakteriobójcze oraz jest bogaty w magnez i żelazo, przez co pomaga nam zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Dodatkowo miód ten doskonale sprawdza się w leczeniu wielu schorzeń, a szczególnie przydatny będzieprzy nadciśnieniu, chorobach układu krążenia, niewydolności serca lub miażdżycy. Jest to także wspaniałe wsparcie, gdy cierpimy na choroby górnych dróg oddechowych, a w tymastmy oskrzelowej, która należy do szczególnie uciążliwych chorób. Gdyby tego było mało, miód faceliowy będzie bardzo pomocny w przypadku chorób układu pokarmowego, a także pozytywnie wpływa na wątrobę.

Tymiankowy

Miód tymiankowy swoje właściwości lecznicze zawdzięcza specyficznemu składowi. Jak każdy miód, zawiera on cukry proste i białko, a także przeciwutleniacze, enzymy, minerały i witaminy. Jednak miód tymiankowy szczególne właściwości zawdzięcza obecności olejku tymolowego o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Dlatego właśnie zainteresuje osoby z infekcjami górnych dróg oddechowych, w przypadku leczenia zapalenia oskrzeli i krtani oraz w razie grypy. Warto mieć na uwadze miód tymiankowy, szukając naturalnego lekarstwa na schorzenia układu pokarmowego i dolegliwości jelitowe. Jego zastosowanie jest znane także w ginekologii. Miód tymiankowy jest zatem produktem polecanym osobom z wieloma problemami zdrowotnymi. Jest chętnie kupowany ze względu na jego walory smakowe, które poprawiają między innymi smak trunków. Oprócz tego, miód tymiankowy ma zastosowanie w kosmetyce. Właściwości lecznicze miodu tymiankowego wykorzystywane są do leczenia podrażnień skóry oraz w codziennej pielęgnacji cery. 

        Kolejnym punktem obchodów Światowego Dnia Pszczół lub był konkurs na najciekawszy strój pszczeli lub nakrycie głowy dla uczniów klas IV-VIII. Uczniowie wykazali się wielką kreatywnością i pomysłowością. Najciekawsze prace wykonali:

Anastazja Michalska  kl.8b
Bartek Szkopkowski kl. 7c
Nadia Wilkowska kl.7c
Agata Lewandowska kl.8b
Paulina Grzeszczak kl.7c
Szymon Chłapek kl. 4b
Zosia Mikołajczak kl.4b

 

      Ostatnim  elementem obchodów Światowego Dnia Pszczół był quiz dla uczniów ze znajomości życia pszczół. Prowadziła go Patrycja Szumańska z kl.8b. Nagrodami za poprawne odpowiedzi były małe miody, lizaki z produktów pszczelich oraz świece wykonane z wosku pszczelego.

Obchody Światowego Dnia Pszczół przygotowały panie
                       Monika Papieska, Małgorzata Ulanowska-Dylik, a nad poprawnością wykonania pszczelich nakryć głowy czuwał pan Gracjan Czapiewski.