CÓŻ TO BYŁ ZA TYDZIEŃ!
Spotkanie z bohaterami bajek było fantastycznym przeżyciem podczas całego tygodnia. Każdy dzień przynosił moc atrakcji. Celem tygodnia bajek polskich i angielskich było: promowanie bajek wśród dzieci i ich rodziców oraz współpraca z przedszkolami, świetlicami szkolnymi i biblioteką osiedlową.
Zaplanowane akcje rozpoczęło spotkanie z Bolkiem i Lolkiem, najbardziej znanym rodzeństwem w Polsce. Kolejno bohaterami naszych lekcji byli: Reksio – kompozytor, Baltazar Gąbka oraz Apolejka i jej osiołek. Wtorek był wyjątkowym dniem święta wszystkich postaci bajkowych z którymi dzieci spotykają się od najmłodszych lat. Bajkowe postaci odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę - bawią i uczą przekazując życiowe prawdy. Dlatego też chętni uczniowie przebrali się za swoje ulubione postacie. Nie zabrakło w tym bajkowym spotkaniu: Czerwonego Kapturka, Śnieżki, Kotka, Pirata, Księżniczki.
W czwartek do wspólnej zabawy zaprosiliśmy dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli. Dla gości oraz uczniów klas 0–3, pani Weronika Grudzka wraz z uczennicami i uczniami klasy 6a przygotowała przedstawienie teatralne pt. “Apolejka i jej osiołek”. Był to czas wspólnej zabawy oraz nauki. Spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości. Podczas przedstawienia wykorzystano sprzęt nagłaśniający zakupiony z funduszy inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości.
Nauczycielki matematyki w klasach 4-8 przeobraziły się w “bajarki”. Na lekcje zawitał Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Calineczka, a nawet Zajączek z bajki Ignacego Krasickiego “Przyjaciele”. Uczniowie wsłuchiwali się w treści bajek i wykonywali liczne obliczenia, od prostych rachunków na liczbach naturalnych i ułamkach poprzez obliczenia procentowe, obwody, pole powierzchni czy prawdopodobieństwo. Ten sposób pracy wymagał od nich skupienia, umiejętności analizy treści ze słuchu, a przede wszystkim wykorzystania zdobytej wcześniej wiedzy i umiejętności matematycznych. Jak sami pokreślali było to dla nich całkiem nowe doświadczenie. Chętni uczniowie przystąpili również do konkursu “Bajka matematyczna”. Napłynęło wiele prac zaczynając od znanych, przeredagowanych bajek po bajki autorskie z licznymi ilustracjami. Laureatami konkursu zostali: Antonina Łątka kl. 1a, Klara Bednarska kl. 2a, Anna Skrzypczak kl. 2a, Alicja Balcerak kl. 3a, Milena Olejniczak kl. 4a, Wiktoria Sobieraj kl. 4a, Liliana Kotecka kl. 4b, Zosia Mikołajczak kl. 5b, Matylda Błońska kl. 5b, Aleksandra Prodroikina kl. 5b, Ryszard Zehner kl. 5b, Ksawery Sycha kl. 5b, Maja Brąszkiewicz kl. 5b, Julia Pawlak kl. 5b. Wyróżnieni otrzymają dyplom i nagrodę książkową.
Na języku polskim natomiast uczniowie zapoznali się z licznymi przykładami baśni i bajek, aby rozstrzygnąć czym różnią się oba gatunki literackie. Była to także okazja do przypomnienia sobie uniwersalnych wartości, którymi powinniśmy się kierować na co dzień.
Podczas zajęć z języka angielskiego wykorzystaliśmy metodę storytelling. Klasy 1-3 słuchały opowiadania “Room on the Broom” do którego zaplanowano różne ćwiczenia, gry oraz zabawy rozwijające talent artystyczny i wyobraźnię. Dzieci tworzyły również swoje mini książeczki z krótką historyjką wspieraną obrazkami. Starsze klasy wykonywały trudniejsze zadania. Układano domino tworzące początek opowiadania oraz dopisywano jego dalszą część. Tworzono również historyjki z wykorzystaniem kostek do gry Story Cubes. Zadania wykonano z dużą inwencją twórczą. Na razie trwa proces zbierania i edytowania tych opowieści - gotowe opublikujemy na stronie szkoły. Dodatkowo odbył się konkurs dla klas 4-5 “Storytelling competition” w którym to 3-osobowe grupy w ramach quizu kahoot! odpowiadały na pytania dotyczące bajek w języku angielskim “Red Riding Hood” oraz “Gruffalo”. Oto wyniki rywalizacji: I miejsce – klasa VB, II miejsce – klasa IVA, III miejsce – klasa IVB.
Na korytarzu trzeciego piętra mogliśmy podziwiać przepiękną, kolorową i pełnowymiarową galerię postaci baśniowych. Prace zostały stworzone przez uczniów z klas I-VI. Wśród niesamowitych bohaterów znaleźli się m.in. złota rybka, Kopciuszek, Simba z „Króla lwa”, krasnoludek, Kubuś Puchatek i Czerwony Kapturek. Twórcy wykazali się niesamowitą pomysłowością, talentem plastycznym i dbałością o najmniejszy szczegół. Organizatorzy zdecydowali się przyznać pięć wyróżnień za najbardziej kreatywne podejście do zadania.
Nagrodzone prace wykonali:
- Zuzanna Zawiszewska z kl.5a – Królewna Śnieżka
- Eryk Drab i Cezary Ścibiorski z kl.4b – Pinokio
-Alicja Balcerak z kl. 3a – Pipi Pończoszanka
- Ksawery Sycha z kl. 5b – Kot w butach
- Natasza Janiak z kl. 4b – Kopciuszek
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! Ten wyjątkowy tydzień na długo zostanie w naszej pamięci.