CZAS NAUKI POZA SZKOŁĄ, CZYLI WYCIECZKA DO POZNANIA I PUSZCZYKOWA

W bardzo słoneczny dzień, tj. w czwartek, 19 maja 2022 roku uczniowie klasy 5a i 5b wraz ze swoimi wychowawcami, czyli Panią Joanną Kućmają i Panem Gracjanem Czapiewskim, a także Panią Moniką Papieską udali się na całodniową wycieczkę szkolną do Poznania i Puszczykowa. Naszym pilotem i przewodnikiem była Pani Anna Hucz, która już od pierwszych minut wyjazdu przekazywała nam ciekawe informacje o atrakcjach wycieczki.

Po dwóch godzinach jazdy dużym i wygodnym autokarem dojechaliśmy do pierwszego punktu wycieczki, czyli Puszczykowa. Naszym celem było zwiedzanie  Muzeum–Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera, które jest poświęcone życiu i twórczości podróżnika. Ekspozycja w muzeum prezentuje przedmioty przywiezione z wypraw prowadzonych przez podróżnika, a także związane z jego udziałem w II wojnie światowej, a zwłaszcza w Dywizjonie 303. W muzeum zgromadzono zbiory etnograficzne, przyrodnicze, entomologiczne, religijne, ludowe rzemiosło i inne. Ciekawe są wszystkie eksponaty, a także kolekcja książek Arkadego Fiedlera - 32 tytuły w 23 językach. Interesujące są stare zdjęcia z różnych stron świata. Niebywałą atrakcją było zwiedzanie Ogrodu Kultur i Tolerancji, w którym można zobaczyć m.in. kopie rzeźb z różnych stron świata oraz replikę legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba w skali 1:1. Byliśmy również w wewnętrzu piramidy dokładnie 23 razy mniejszej od oryginalnej piramidy Cheopsa - jedynego z siedmiu cudów świata antycznego zachowanego do dziś. Piramida, nie jest tylko piękna, ale także – jak zapewniła Pani Marzena Fiedler – jest miejscem o szczególnej mocy, gdzie z wielką siłą skupia się kosmiczna energia, a człowiek poddany jej dobroczynnemu działaniu, staje się zdrowszy i lepszy, tym samym szczęśliwszy.

Doniosłości spotkania dodawał fakt, że po muzeum oprowadzał nas syn i wnuk znanego podróżnika, którzy kontynuują podróżniczą pasję swojego przodka.

Kulminacyjną częścią wycieczki była podróż do Poznania, czyli historycznej stolicy Wielkopolski i kolebki polskiej państwowości. Na początku wycieczki po Poznaniu stanęliśmy przez ratuszem, aby o godzinie 12:00 zobaczyć jak stukają się słynne na całą Polskę koziołki. Pani Przewodnik zaprowadziła nas również do górującej nad miastem budowli – Zamku Królewskiego oraz zwiedziliśmy Plac Wolności i jego okolice. Przemierzając wąskie uliczki dotarliśmy przed przepiękną fasadę poznańskiej fary. To jeden z symboli Poznania. Kościół zwiedziliśmy z zewnątrz oraz byliśmy w środku, aby podziwiać piękno barokowej sztukaterii oraz posłuchać muzyki organowej, która była wykonywana na jednych z najlepszych instrumentów w Polsce. W drodze od zabytku do zabytku można było kupić pamiątki, zrobić sobie zdjęcia z koziołkami, jeść rogala świetomarcińskiego lub ochłodzić się lodami.

Idąc do autokaru przeszliśmy nad Wartą, aby dotrzeć do najstarszej części miasta, czyli Ostrowa Tumskiego (Wyspy Katedralnej). W Archikatedrze Poznańskiej znajdują się grody: Bolesława I Chrobrego, Mieszka II oraz Przemysła II.

Ostatnim i najbardziej oczekiwanym punktem wycieczki była wizyta w Nowym ZOO. Jest to drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce. Teren jest naprawdę rozległy, ale pełen atrakcji! Przeszliśmy cały ogród zoologiczny, aby zobaczyć azyl niedźwiedzi, słoniarnię, wybieg żyraf, tapiry i kapibary, różnorodne małpy, dom tygrysów, lwa, foki, ogródek dziecięcy z kózkami, kurkami, kucykami, osiołkami, lamami i papużkami i wiele innych.

Pogodę mieliśmy bardzo słoneczną, dlatego robiliśmy przystanki, aby odpocząć i ochłodzić się napojami i lodami, ale warto było przejść blisko 7 km, aby zobaczyć te wszystkie egzotyczne zwierzęta.

Nieco zmęczeni, ale zadowoleni z mile spędzonego dnia o godz. 17:30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bydgoszczy. Podczas postoju na parkingu był czas na przekąskę w KFC.

Te wyjątkową lekcję będziemy długo i mile wspominać. Miejsca były atrakcyjne z dużą ilością niespodzianek. Doświadczyliśmy wielu ciekawych przeżyć i spędziliśmy czas w miłym towarzystwie. Czas planować kolejną wyprawę…