DZIAŁANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NABIERAJĄ TEMPA!
W ostatni dzień przed feriami zimowymi zawitała do nas pani Magda Domańska, mentorka w programie "Szkoła Demokracji" z ramienia Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przyjechała aż z Warszawy, aby poprowadzić z uczniami i uczennicami warsztaty dotyczące prężnie działającego Samorządu Uczniowskiego, czyli takiego, w którym to młodzi ludzie mają poczucie autorstwa i sprawstwa.
Spotkanie zaczęliśmy od ciekawej zabawy integracyjnej "Portret Picasso". Usiedliśmy w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Rysowaliśmy swoje podobizny zmieniając co minutę miejsce, a tym samym kartkę i osobę, którą mieliśmy uwiecznić na obrazku. Finalna praca była zatem dziełem całej grupy, co wywołało w nas dużo pozytywnych uczuć i wprowadziło miłą atmosferę. Następnie podzielono nas na grupy i przystąpiliśmy do quizu drużynowego na temat praw i obowiązków Samorządu Uczniowskiego. Kilka pytań, a właściwie odpowiedzi były dla nas zaskakujące i dały nam nieco do myślenia. Po tej części warsztatów nastąpiła przerwa na herbatkę i poczęstunek w postaci babeczek, które upiekła jedna z uczennic, Alicja Balcerak. Każdy mógł przynieść ze sobą swój ulubiony kubek i zaparzyć aromatyczny napój, porozmawiać, podzielić się wrażeniami z przebiegu spotkania. Kolejnym krokiem było obejrzenie filmiku, w którym uczniowie jednej ze szkół samodzielnie podejmowali w ciągu roku decyzje zmieniające ich szkolną codzienność na lepsze. W demokratycznych wyborach głosowali na kierunek i charakter wycieczek klasowych, aranżowali przestrzeń szkolną, zmienili w regulaminie częstotliwość przeprowadzania sprawdzianów i prac klasowych w ciągu tygodnia. Film był wstępem do dyskusji. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie "Po co nam Samorząd Uczniowski?" Burza mózgów wywołała lawinę pomysłów. W ostatniej części pochyliliśmy się już nad tym, w jaki sposób przeprowadzić w szkolę diagnozę i poznać potrzeby naszych koleżanek i kolegów. W grupach analizowaliśmy różne strategie, które miałyby nam pomóc dotrzeć do jak największej ilości uczniów i uczennic i poznać ich zdanie. Następnie sami przećwiczyliśmy metodę zwaną "Mapowaniem". Narysowaliśmy na kartce plan szkoły, a następnie zaznaczaliśmy zielonym markerem miejsca, w których czujemy się dobrze i które lubimy, zaś czerwonym te, które raczej omijamy albo nie spełniają naszych oczekiwań. Rozmawialiśmy również o tym, co by można było zmienić i jak to zrobić. Warsztaty dały nam sił do działania i wiary we własne możliwości.
Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie badania, podsumowanie wyników i wyciągnięcie wniosków dzięki którym podejmiemy decyzję, co chcielibyśmy w naszej szkole zdziałać. Na wybrany cel otrzymamy od Fundacji CEO dofinansowanie w wysokości 2000 zł. Kto wie, może ten mały krok będzie początkiem czegoś wielkiego? Trzymajcie za nas kciuki!
https://youtube.com/shorts/mZdGrcEgchs?si=WLlKAEsk3-6VlhyM
Samorząd Uczniowski