ERASMUS+ MA ESSĘ - O DNIACH ERASMUSA W NASZEJ SZKOLE SŁÓW KILKA

Między 13 a 15 października na całym świecie organizowano różne wydarzenia, spotkania, wystawy i debaty celebrujące 35-lecie programu Erasmus+. Szkoła Podstawowa nr 41 w Bydgoszczy już od 20 lat bierze udział najróżniejszych w projektach międzynarodowych, więc nie mogliśmy przegapić takiej okazji, żeby nie upowszechnić rezultatów naszych działań. Zaprosiliśmy w nasze progi nauczycieli chętnych do rozpoczęcia pracy w projektach Erasmus+ oraz innych finansowanych za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Podczas seminarium pani Joanna Gralak przybliżyła uczestnikom strukturę projektową, wskazując kierunki oraz pokazując etapy przygotowania projektu. Pani Iwona Szymczak i pani Milena Marynowska-Mróz uzupełniły te informacje o wskazówki dotyczące możliwości rozpoczęcia współpracy z krajami spoza Unii Europejskiej, w tym z Ukrainą. Mieliśmy również okazję, aby pochwalić się projektem, za który otrzymaliśmy tytuł Eduinspiracji 2020 - tę cześć prezentacji przygotował pan Andrzej Kowalewski. Na koniec zaprezentowaliśmy przykłady dobrych praktyk, a pani Ada Bielawska przedstawiła sposoby na budowanie międzynarodowego wymiaru szkoły.

W czwartek natomiast zorganizowaliśmy Bieg Erasmusa. Czworo uczniów klas 6 przystąpiło do aktywności biegowej w formie sztafety na boisku szkolnym. Byli to Maciej Zacheja, Antoni Suczyński, Wiktor Bera i Oliwer Rozmarynowski. Ich zmagania dopingowała klasa 8c, a nad prawidłowym przebiegiem czuwała pani Joanna Rochowska i pan Piotr Olszewski. Przygotowaliśmy na kolorowych kartkach napis "BIEG ERASMUSA 2022". Podczas kibicowania przyszedł nam do głowy pomysł, żeby z liter ułożyć jak najwięcej wyrazów w różnych językach: angielskim, niemieckim, polskim i hiszpańskim. Kreatywność uczniów nie zna granic, więc cyfrę zero przeobrazili w literę "o", zaś "u" używali zamiennie jako "n". Tym sposobem stworzyliśmy słowa: boss, big, bee, arm, NASA, gra, ser, Auge, rosa, Nase, rama, era, Gosia, Asia, sen, rasa, osa, rose, bien i młodzieżowe słowo roku - essa Chłopakom w rezultacie udało się wykręcić świetny wynik - 10,65 km w 50 minut, a my kolejny raz pokazaliśmy, że program Erasmus+ wcale nie jest taki straszny, jak mogłoby się wydawać.