Jak nie czytam, jak czytam – na czym polega?
Dnia 7 czerwca kilkaset tysięcy dzieci i nastolatków z całej Polski czytało książki w różnych okolicznościach. W swoich bibliotekach, szkołach, w parkach i na rynkach. Na boisku naszej szkoły oraz w salach lekcyjnych odbyło się czytanie w języku polskim i ukraińskim.
Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” odbywała się co roku w latach 2016-19. Rekordowo uczestniczyło w niej 459 tys. osób, głównie dzieci i młodzieży. Później uniemożliwiła ją pandemia. Akcja wróciła i cieszy się ogromną popularnością.
Głównym jej celem jest budowanie pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Chcemy dać każdej uczennicy i uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych, bardziej lub mniej rozrywkowych okolicznościach, bez dorabiania dydaktycznej otoczki.
Akcja ma również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy.
W szkolnym czytaniu uczestniczyli zaproszeni goście oraz uczniowie poszczególnych klas. Dodatkową atrakcją była możliwość przebrania się za ulubionego bohatera. Wszyscy, którzy tego dnia wcielili się w postać z książki otrzymali nagrody.