JAKIE TAJEMNICE SKRYWA 21 MARCA?

Ten dzień budzi wiele pytań chociażby w kontekście daty rozpoczęcia wiosny. Zaczyna się ona 20 czy 21 marca? Ta wątpliwość ma związek z ruchem Słońca i różnicą między wiosną kalendarzową a astronomiczną. Wiosna astronomiczna zaczyna się podczas równonocy wiosennej i trwa do przesilenia letniego, najdłuższego dnia w roku. Natomiast w kalendarzu, pierwszy dzień wiosny został ustalony umownie na 21 marca. W XX wieku w Polsce wiosna zazwyczaj zaczynała się 21 marca, ale coraz częściej jest to 20 marca. Przyczyną tego jest ruch punktu Barana, który wpływa na datę równonocy wiosennej. Według prognoz naukowych do roku 2047 wiosna będzie rozpoczynać się wyłącznie 20 marca, a od 2048 roku może być to 19 lub 20 marca. Kolejne przypadki rozpoczęcia wiosny 21 marca przewiduje się dopiero na rok 2102.

21 marca to również dzień, w którym ludzie z całego świata pokazują swoje wsparcie i solidarność z osobami mającymi jeden dodatkowy 21 chromosom. Symbolem tego święta stało się również noszenie skarpetek nie do pary na znak akceptacji dla różnorodności, odmienności i wyjątkowości osób z zespołem Downa, bo to właśnie o nich mowa.

I my postanowiliśmy uczcić podwójną symbolikę tej daty. Uczniowie klas 3a i 3b udali się na Stary Rynek pod opieką pani Moniki Kacprzak oraz pani Iwony Szymczak. Na miejscu mieli okazję uczestniczyć w uroczystym przekazaniu Herbu Życzliwości dla miasta Bydgoszczy i skarpetkowym pokazie mody. Każdy otrzymał przypinkę „Przyjaciele nie liczą chromosomów”, która będzie przypominać o traktowaniu wszystkich równo i bez uprzedzeń.

Podczas zajęć w klasach dzieci poznały tekst "Księżniczka" z "ABC empatii - bo wszyscy jesteśmy tacy sami" i omawiano tradycję obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa pod patronatem ONZ , którego symbolem są skarpetki nie do pary.

Misją naszej szkoły jest tworzenie bardziej życzliwego i empatycznego społeczeństwa, dlatego Samorząd Uczniowski zorganizował akcję pt. „Kolorowy Czwartek”. Na korytarzach w oczy rzucały się kolorowe skarpetki ubrane nie do pary. Aby zaś przypieczętować kalendarzowy początek wiosny, postanowiliśmy zaszaleć z fikuśnymi nakryciami głowy i fryzurami na wesoło. Powodów do uśmiechu było dzisiaj sporo i nawet kapryśna jak na wiosnę przystało pogoda nie popsuła nam nastroju.