Tegoroczny konkurs EDUinspiracje w 2020 roku odbywał się po hasłem „Działam -Upowszechniam-Inspiruję”. Jego celem było upowszechnianie rezultatów projektów edukacyjnych, promocja dobrych praktyk w tym zakresie oraz pokazanie, jak ważną rolę w życiu odgrywa proces uczenia się oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą.
Celami konkursu było wyłonienie najbardziej wartościowych, zwłaszcza w zakresie upowszechniania i wykorzystywania rezultatów działań, projektów dofinansowywanych z programów zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Promocja rezultatów projektów wśród instytucji i osób zainteresowanych edukacją w dziedzinie kształcenia, kultury, młodzieży i sportów. Wspieranie rozwoju polityki w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży, kultury i sportu poprzez upowszechnianie wyników projektów, które okazały się sukcesem. Promocja najlepszych projektów, których rezultaty zainspirowały społeczności lokalne i wpłynęły na rozwój edukacji.

Zwycięski w kategorii projektów PO WER Edukacja Szkolna projekt nosi tytuł: Zastosowanie mediów społecznościach i nowoczesnych technologii w nauczaniu odpowiedzią na zmieniające się potrzeby współczesnej młodzieży”. Autorzy projektu za swój cel postawili sobie stworzenie warunków bliskich potrzebom współczesnego ucznia, aby zachęcić go do obecności w szkole oraz aktywnego udziału w zajęciach dodatkowych oraz kreatywnego myślenia wychodzącego poza ramy myślenia szablonowego. Działania projektowe obejmowały udział czterech nauczycieli w dwóch formach szkoleń zagranicznych. Idąc za wyzwaniami nowoczesnej edukacji nauczyciele poszukiwali szkoleń, które pomogą w zintegrowaniu obowiązującej podstawy programowej z innowacyjnymi rozwiązaniami edukacyjnymi, obejmującymi zarówno nowoczesne technologie, jak i pracę nad kreatywnością ucznia i nauczyciela. Praca nad projektem przyniosła wiele innowacji, programów autorskich i atrakcyjnych zajęć dodatkowych realizowanych na terenie szkoły. Projekt dedykowany był zarówno dla ucznia wymagającego wsparcia, jak i ucznia zdolnego. Nauczyciele pracując w zespołach przedmiotowych na zasadzie dzielenia się praktykami, wypracowali metody pracy, które zostały wdrożone do bieżącego nauczania w prawie wszystkich klasach w szkole, co wpłynęło na szeroką i szybką cyfryzację placówki (obecnie zyskała ona tytuł Szkoły w Chmurze Microsoft Office365) oraz zdobyła tytuł Szkół Uczących Się. Zdobyta wiedza i umiejętności posługiwania się wieloma narzędziami z zakresu nowoczesnych technologii oraz wykorzystanie praktycznej wiedzy pokazało, że umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami podczas prowadzenia lekcji, pozwalają˛ na aktywizację uczniów, pobudzają ich do kreatywności i zaangażowania w samodzielnym poszukiwaniu odpowiedzi na pytania przy równoległym rozwijaniu umiejętności komputerowych, które są niezbędną umiejętnością˛ w obecnych czasach. Uczestnicy zaprezentowali i rozpowszechniali na zasadzie wymiany dobrych praktyk między innymi narzędzia do tworzenia mapy myśli np.: Mindmeister, GoConqr, Cmap, Mindomo, Popplet. Projektowanie prac w formie graficznej przy użyciu platform : Canva, Pixlr, Glogster, Microsoft Sway, Quivervision . Natomiast narzędzia typu: Kahoot!, Quizlet, Quizziz, nauczyciele zastosowali do szybkich powtórek, sprawdzianów, rywalizacji indywidualnej wśród uczniów. W trakcie realizacji projektu nauczyciele wypracowali wiele scenariuszy, zadań które współpracują z aplikacjami, a dodatkowo spełniają˛ wymogi bieżących lekcji, podstawy programowej. Dużym atutem projektu jest intensywne zaangażowanie placówki w działania na platformie eTwinning za co szkoła została już kilkukrotnie doceniona tytułem Szkoły Etwinning.
Działania projektowe nieświadomie, lecz doskonale przygotowały szkołę: uczniów i nauczycieli, na wyzwania nauki zdalnej. Dzięki przygotowaniu technologicznemu, wdrożenie rozwiązań cyfryzujących pracę w szkole zarówno na lekcji jak i podczas komunikacji między nauczycielami, zdalna nauka okazała się mieć bardzo wysoką jakość.

 

Koordynator projektu:
Joanna Gralak

 

Przeczytaj, posłuchaj - artykuł i wywiad: To nie przypadek, że wygrali. Sukces wypracowali. SP nr 41 jest Eduinspiratorem - Polskie Radio PiK