Szanowni Rodzice
Informujemy, że od 1 września do 17 października 2022 roku będzie realizowany w naszej szkole projekt „Kulturalnie i ze smakiem, czyli nasi detektywi na tropie”, który został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest to nasza inicjatywa, której realizacja będzie sprzyjała lepszej integracji polskiej i ukraińskiej młodzieży. Podjęcie dialogu międzykulturowego ma kluczowe znaczenie w tworzeniu warunków do rozwoju otwartości, tolerancji oraz wzajemnego szacunku wśród młodych ludzi. Temat projektu nawiązuje do łączącej nasze kraje wspólnej historii i kultury. Bydgoszcz jest miastem, które szanuje przeszłość, ale też śmiało patrzy w przyszłość. Chcemy to pokazać naszym gościom z Liceum „Lwowskie”, których zaprosiliśmy na spotkanie młodzieżowe z udziałem uczniów klasy 8d. Wybrana przez nas forma projektu pozwoliła nam zaplanować działania w taki sposób, aby odpowiadały oczekiwaniom uczestników. Mamy nadzieję, że będzie to sprzyjało ich pełnemu zaangażowaniu oraz satysfakcji z efektów spotkania.
Głównym celem projektu jest wzajemne poznanie się młodych Polaków i Ukraińców, zdobycie wiedzy na temat współczesnej Polski i Ukrainy, pokazanie podobieństw i odmienności kulturowych, nawiązanie do wspólnej historii oraz przełamywanie barier kulturowych i językowych poprzez udział w różnorodnych aktywnościach.
Cele szczegółowe to:
-
Poznanie historii i współczesności Bydgoszczy - poprzez zwiedzanie w formie gry miejskiej najważniejszych zabytków oraz nowatorskich pod względem architektonicznym miejsc, takich jak Stary Rynek, Wyspa Młyńska, Spichrze, Opera Nova.
-
Poznanie kultury regionu kujawsko-pomorskiego, np. Muzeum Regionalnego, w tym rejs statkiem po Brdzie, a także wycieczka do Torunia, gdzie zobaczymy Dom Kopernika, Muzeum Piernika z warsztatami oraz Niewidzialny Dom, czyli zwiedzanie w ciemnościach.
-
Poznawanie ciekawych miejsc w Bydgoszczy wybranych przez młodzież jako ulubione miejsca spędzania czasu wolnego, w tym wyprawa do Myślęcinka – jazda na hulajnogach, gra w piłkę, spacer po ogrodzie botanicznym, na warsztaty malowania Graffiti.
-
Wymiana pomiędzy uczestnikami informacji dotyczących muzyki młodzieżowej, popularnych książek, filmów ukraińskich i polskich.
-
Poznanie elementów historii i kultury polskiej (lekcje języka polskiego w formie zabawy, nauka tańca ludowego, prezentacje, oglądanie filmów z lektorem).
-
Wspólne odkrywanie smaków kuchni polsko - ukraińskiej w ramach codziennych posiłków odwiedzanie restauracji ukraińskiej, ormiańskiej, warsztaty kulinarne w Karczmie Kujawskiej.
-
Nawiązanie koleżeńskich relacji z uczniami polskimi i ukraińskimi, wymiana doświadczeń dotyczących adaptacji w nowym środowisku, pobudzanie motywacji do nauki języków obcych, rozwijania zainteresowań, poznawania nowych technologii komunikacyjnych umożliwiających utrzymywanie stałego kontaktu.
Serdecznie zapraszamy do zapoznawania się na bieżąco z naszymi relacjami z udziału w projekcie, które bedziemy zamieszczać na stronie szkoły.