„MEDICALIA” – DZIEŃ NAUKI  NA COLLEGIUM MEDICUM UMK
 07.12.2019r.

„Medicalia” to seria warsztatów o różnorodnej tematyce związanej ze zdrowiem człowieka. Organizowane są przez CM UMK i przeznaczone są dla wszystkich osób, które fascynuje medycyna, bez względu na wiek. W tym roku w dwóch warsztatach brali udział uczniowie z klas VIII A i B wraz opiekunem –p.M.Ulanowską-Dylik.

I warsztat -  Leczenie zawału serca

Uczniowie brali udział w pokazie i współuczestniczyli w zabiegu angioplastyki tętnicy wieńcowej u pacjenta z zawałem serca. Zajęcia odbywały się na symulatorze, a prowadził je prof. Jacek Kubica – kardiolog wraz z asystentem.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia trudnego zabiegu likwidacji zatoru w tętnicy wieńcowej bez otwierania klatki piersiowej. Lekarz wprowadzał prowadnik przez tętnicę udową do tętnicy wieńcowej, musiał odszukać zaczopowane miejsce i je udrożnić. Profesorowi asystowała Weronika z kl. VIIa, a pozostali uczniowie przyglądali się temu bardzo skomplikowanemu zabiegowi.

II warsztat- Zbuduj swoją bakterię

Drobnoustroje to żywe organizmy, które zamieszkują większość środowisk. Znajdziemy je dosłownie wszędzie. Niektóre są dla nas korzystne (np. bakterie w jogurtach, w jelitach człowieka), a inne mogą wywoływać choroby. Ze względu na małe rozmiary nie można ich zobaczyć gołym okiem i, aby je uwidocznić, potrzebny jest mikroskop. Gdy uda nam się je zobaczyć, zachwyci nas ich różnorodność.

W ramach zajęć uczniowie mogli zobaczyć przygotowane preparaty mikroskopowe różnych gatunków drobnoustrojów i samodzielnie odwzorować ich kształty z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.
   Uczestnicy warsztatów obejrzeli również autoklaw do sterylizacji szkła laboratoryjnego i narzędzi, komorę z laminarnym przepływem powietrza oraz bardzo nowoczesny przyrząd do identyfikacji drobnoustrojów.