OBCHODY 5-LECIA MIEJSKIEGO PROJEKTU „SZKOŁA OTWARTA I TOLERANCYJNA”
W środę, 15 czerwca 2022 roku, w Centrum Konferencyjnym Stadionu Zawisza odbyła się uroczysta Gala Liderów 5. sezonu Miejskiego Projektu „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”, którą swoją obecnością zaszczycił Prezydent Miasta Bydgoszczy, Pan Rafał Bruski.
Wśród zaproszonych gości byli również: Sekretarz Miasta Bydgoszczy, Pani Elżbieta Wiewióra, Radni Miasta Bydgoszczy: Pan Ireneusz Nitkiewicz i Pan Paweł Bokiej, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu, Pani Magdalena Buschmann, założyciel ruchu Obywatele Bydgoszczy, były redaktor naczelny oddziału „Gazety Wyborczej” w Bydgoszczy, Pan Józef Herold, Dyrektor MOEN, Pan dr Łukasz Kosińki, Dyrektorzy placówek oświatowych oraz Nauczyciele i Uczniowie z bydgoskich szkół.
W pierwszej części gali została podsumowana 5. edycja projektu SOiT. Prezydent Bydgoszczy w swoim przemówieniu, po którym wręczył nagrody KOSTKA dla bydgoskich liderów samorządności i tolerancji oraz Certyfikaty Specjalne dla najbardziej zaangażowanych szkół w działania projektu w roku szkolnym 2021/2022, powiedział:
- Bydgoszcz jest otwarta i tolerancyjna, mieszkanki i mieszkańcy wielokrotnie udowadniali, że są życzliwi i empatyczni. Cieszę się, że projekt SOiT tak dobrze się rozwija. Nagrodzonym dziś dziękuję i gratuluję pasji i zaangażowania.
Nastąpiło w niej również rozstrzygnięcie trzech akcji projektu pt. „Teatr Variete”, „Festiwal Kultur III” i „Marzycielska Poczta III”.
Kolejna część została poświęcona jubileuszowi projektu. Wybrzmiały liczby, które najlepiej obrazują rozmach działań przedsięwzięcia. Złote Certyfikaty otrzymało 10 szkół, które najczęściej włączały się, w przeciągu pięciu lat, działania projektu. Wyróżnienia otrzymali również nauczyciele - szkolni koordynatorzy projektu oraz przyjaciele i eksperci SOiT.
Na koniec wyróżniono trzech najbardziej zaangażowanych w realizację projektu nauczycieli: Przemysława Nowakowskiego, Joannę Kotwicką i Gracjana Czapiewskiego. Liderzy odebrali nagrodę z rąk prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.
Projekt został powołany z inicjatywy Władz Wydziału Edukacji i Sportu UM Bydgoszczy, którzy zaprosili do współpracy najbardziej kreatywnych nauczycieli bydgoskich szkół. We wrześniu 2017 roku została powołana, przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Komisja Wykonawcza projektu „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” w składzie: Joanna Kotwicka, Gracjan Czapiewski i Przemysław Nowakowski, który został miejskim koordynatorem projektu. Biuro Projektu SOiT znajduje się przy ZS nr 32 w Bydgoszczy.
Celem projektu jest promocja postaw tolerancji i otwartości na ludzi bez względu na pochodzenie, rasę, wygląd, poglądy, wyznanie oraz status społeczny i materialny. Dzięki temu kilka tysięcy młodych ludzi miało okazję do głębszej refleksji nad wyzwaniami współczesnego świata. Zaangażowanie uczniów i nauczycieli przez 5 lat ani na chwilę nie osłabło, mimo trwających w międzyczasie: reformy edukacji, kryzysu szkolnictwa, strajku w oświacie, pandemii koronawirusa i wojny w Ukrainie. Do projektu zaangażowała się większość bydgoskich szkół. Wspólnie udało się stworzyć kilka nowych tradycji edukacyjnych w naszym mieście.
Warto przypomnieć, że nasza szkoła otrzymała dwa Certyfikaty Specjalne za szczególne zaangażowanie w I i IV edycję projektu. Jako szkoła nie ustajemy w działaniach promujących tolerancję i otwartość. W maju 2022 roku uczestniczyliśmy w pięknej imprezie na Wyspie Młyńskiej pt. „Festiwalu Kultur III”, a w 13 czerwca klasa 7 a wraz z wychowawcą, Panią Weroniką Grudzką realizowała Happening SOiT.
Dodatkowe informacje o projekcie i jego akcjach oraz zdjęcia z gali można obejrzeć na stronie: https://otwarta.bydgoszcz.pl/