"W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze, dla Polaka,
Pozostał Dniem Niepodległości".
Marcin Brykczyński "11 listopada"

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu wszystkich Polaków. Wtedy właśnie obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku w uroczystości rocznicowe włączyła się cała społeczność naszej szkoły.

Uroczyste akademie związane ze 105. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się 9 i 10 listopada. Apele dla klas młodszych przygotowali uczniowie klasy 3b wraz ze swoją wychowawczynią - panią Moniką Kacprzak. Dzieci zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, w którym przypomniały wydarzenia z historii Polski, wiersze nawiązujące do tragicznych losów naszego narodu, jak również ilustrujące współczesne rozumienie patriotyzmu. Nie zabrakło też prezentacji i pieśni patriotycznych.  Na zakończenie dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę "To moja Polska". O kluczowych momentach dziejowych - wydarzeniach wiodących Polaków ku wolności - opowiadała też klasa 8a, która wraz z wychowawczynią, panią Hanną Podosek, przygotowała akademie dla klas starszych. Uczniowie, podczas zainscenizowanej dyskusji, zaprezentowali wystawę poświęconą skojarzeniom z polską drogą ku niepodległości i współczesnym patriotyzmem. Klasie ósmej towarzyszył szkolny chór pod dyrekcją pana Gracjana Czapiewskiego, prezentujący wzruszające pieśni patriotyczne. Jedną z nich wykonał Jan Mroczkowski z klasy 6a, który podczas solowego występu w stroju z epoki dostarczył zebranym szczególnych wrażeń. Całość pięknie dopełniały dekoracje przygotowane przez panie ze świetlicy oraz pana Gracjana Czapiewskiego.

Szkolne świętowanie stanowiło żywą lekcję historii nie tylko dla uczniów i stało się doskonałą zapowiedzią obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.