World Hello Day

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jego oryginalna nazwa brzmi World Hello Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji. To także swego rodzaju apel przeciwko problemom oraz smutnej i szarej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest bardzo proste: BĄDŹMY ŻYCZLIWI CODZIENNIE, A NIE TYLKO OD ŚWIĘTA. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy światu, wraca do nas z nawiązką.

 

W naszej placówce również nie zapomniano o tym święcie. W poniedziałek, 21 listopada, uczniowie i nauczyciele ubrani w żółte stroje, niczym drobne promyczki słońca, rozświetlili szkolne korytarze. Szerokie uśmiechy można było zobaczyć nie tylko na przypiętych emblematach, ale także na twarzach dzieci i młodzieży. Na zajęcia wychowawcze przygotowaliśmy lekcję z filmem. Uczniowie obejrzeli dwa krótkie materiały wideo, których przesłanie można podsumować słowami "dobroć" i "empatia". Na ich podstawie uzupełniano dedykowane karty pracy i organizowano klasowe dyskusje na temat życzliwości. Oprócz tego na ścianach szkoły zawisły kolorowe plakaty, na których uczniowie mogli wpisywać pozytywne myśli, radosne przesłania oraz serdeczne pozdrowienia. Tego dnia dobre słowa nie ginęły, ale stale krążyły wokół nas!

 

Dzień Życzliwości i Pozdrowień stał się doskonałą okazją, aby zachęcić społeczność szkolną do przemyśleń, jak niewiele potrzeba, aby wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Wystarczy gest, miłe słowo, życzliwość, aby uczynić świat piękniejszym. Pedagodzy szkolni w starszych klasach przeprowadzili warsztaty na temat porozumiewania się w celu rozwijania konstruktywnego komunikowania się z innymi, poznawania barier komunikacyjnych oraz uświadomienia roli niewerbalnych komunikatów. Natomiast uczniowie klas młodszych dowiedzieli się, jak ważna jest rola najbliższego otoczenia, które nie ocenia po pozorach i wspiera w poszukiwaniu prawdziwych wartości na podstawie baśni Andersena „Brzydkie kaczątko” przedstawionej w formie teatrzyku KAMISHIBAI. Uzupełnieniem zajęć były wspólne zabawy, quizy, wykonanie kartek z życzliwymi pozdrowieniami. Pozytywna energia i emocje udzieliły się każdemu. Pedagodzy szkolni rozmawiali z uczniami o tym, że to od nas zależy jacy będziemy wobec siebie. Uświadamiali uczniom, że z każdej sytuacji, nawet najtrudniejszej jest wyjście. Zawsze warto rozmawiać, przeprosić, być otwartym na drugiego człowieka, pozytywnie nastawiać się do siebie i świata. Pragniemy, aby życzliwość była codziennością w naszej szkole. 

 

Akcję przeprowadzili:

  • Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Weroniką Grudzką

  • Nauczycielki języka angielskiego: pani Ada Bielawska i pani Joanna Gralak

  • Pedagodzy szkolni: pani Paulina Plechowicz-Zmudzińska i pani Iwona Szymczak