„Język ojczysty jest skarbem, którego nie wolno nam zaprzepaścić.”
Janusz Korczak

21 lutego obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego”. To święto, które podkreśla różnorodność i wartość języków – tych powszechnie używanych oraz tych, które zanikają. Święto obchodzone tego dnia ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone oraz powoli ginące, a także przypomnienie, że troszcząc się o język, dbamy jednocześnie o tożsamość kulturową.

„Język to most między ludźmi, a ojczysty język to most, który łączy nas z naszymi korzeniami”
Irena Sendlerowa

W kontekście polskich szkół, obchody tego dnia nabierają szczególnego znaczenia. To okazja do refleksji nad bogactwem i pięknem polszczyzny, ale także nad wyzwaniami, przed którymi stoi nasz język w dobie globalizacji i szybkiego rozwoju technologii. Dzień Języka Ojczystego w szkole to nie tylko lekcja patriotyzmu, ale przede wszystkim szansa na rozbudzenie w uczniach pasji do języka polskiego i uświadomienie im, jak ważne jest szanowanie ojczystej mowy, pielęgnowanie jej poprawności oraz ochrona różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.

W naszej szkole jeden dzień zamieniliśmy w Tydzień Języka Ojczystego, podczas którego nie tylko zgłębialiśmy tajniki mowy ojczystej, ale przede wszystkim świetnie się bawiliśmy, odkrywając jak piękny i jednocześnie skomplikowany jest nasz język. Polonistki przeprowadziły w klasach 4-8 zajęcia na temat pochodzenia języka polskiego, jego najstarszych zabytków i zapożyczeń. Nie zabrakło także zabaw i konkursów, takich jak łamańce językowe, quizy tematyczne oraz ciekawostki lekturowe. Na szkolnym korytarzu pojawiły się gazetki oraz plakaty wykonane własnoręcznie przez naszych uczniów, a wszystko po to, byśmy na co dzień, a nie tylko od święta, dbali o nasz język ojczysty i pamiętali słowa Franciszka Ksawerego Dmochowskiego, który powiedział:

„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.