Zaproszenie otrzymali przedstawiciele władz miasta, Rady Rodziców oraz dyrektorzy i nauczyciele z wybranych, m.in. z terenu Bydgoszczy, szkół realizujących strategie oceniania kształtującego. Były to: Szkoła Podstawowa nr 19 i Szkoła Podstawowa nr 32 z Bydgoszczy oraz Szkoła Podstawowa w Sadkach. Moderatorką spotkania z ramienia Centrum Edukacji Obywatelskiej była pani Marzanna Boć-Ochyra.
Po krótkim powitaniu przez pana Dyrektora Wojciecha Konarskiego i moderatorkę spotkania, zaproszeni goście udali się na obserwacje lekcji u zaangażowanych i aktywnych nauczycieli wdrażających nowoczesne strategie OK. Swój warsztat pracy pokazali: pani Ewa Bednarek i pani Ilona Bukowiecka w ramach edukacji wczesnoszkolnej, pani Katarzyna Fredyk–prowadząca lekcję matematyki, pani Joanna Gralak -lekcję z języka angielskiego, pani Małgorzata Ulanowska- Dylik–lekcję biologii oraz pan Gracjan Czapiewski- prowadzący lekcję muzyki.
Po godzinie wytężonej pracy obrazującej codzienność szkolną odbyły się kameralne spotkania: panelistów czyli zaproszonych obserwatorów lekcji z moderatorem, nauczycielami poszczególnych klas oraz reprezentantami uczniów, chętnie wypowiadającymi się na temat preferowanych w szkole wzorców uczenia się i nauczania.
W kolejnej części spotkania miała miejsce dyskusja Word Cafe z udziałem dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz uczniów. Odbyła się ona wokół kilku ważnych tematów:
1. Jak uczyć, aby przygotować uczniów do autonomicznego uczenia się przez całe życie?
2. Jak zaangażować rodziców, by stali się współuczestnikami procesu nauczania?
3. Informacja zwrotna pomaga czy przeszkadza?
4. Wzajemne uczenie się uczniów od siebie-moda czy korzyść?
Dyskusja ta przyniosła nieocenione wskazówki istotne dla przebiegu kolejnych podejmowanych w szkole działań. Stanowią one wartość wypracowaną przez wszystkich obecnych w sali gości, którym należą się szczere podziękowania.
Kolejna część Panelu - otwarta dla zaproszonych gości - rozpoczęła się o godzinie 14.00. W tym uroczystym dniu towarzyszyli nam: Wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy – pan Ireneusz Nitkiewicz, pani Elżbieta Wiewióra - Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu UM w Bydgoszczy oraz pani Katarzyna Sobieszczańska-starszy wizytator Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, rodzice -na czele z przewodniczącą Rady Rodziców panią Kamilą Zawiszewską, Paneliści i Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, byli dyrektorzy naszej szkoły-pani Maria Lewandowska-Konarska oraz pan Grzegorz Sitarek, Pracownicy naszej szkoły i Uczniowie. Tę część Panelu prowadzili uczniowie - Hanna Kapela oraz Robert Kamiński z klasy 8a. Na początek głos zabrali- Dyrektor Szkoły-Pan Wojciech Konarski oraz koordynator projektu z ramienia Centrum Edukacji Obywatelskiej - Pani Marzanna Boć – Ochyra. Minione dwa lata upłynęły nauczycielom i uczniom na wdrażaniu metod Oceniania Kształtującego w praktyce. Ich wspólna praca zaowocowała wieloma dobrymi praktykami, które zaprezentowały kolejno:
- · pani Ewa Bednarek
- · pani Katarzyna Fredyk
- · pani Joanna Pstrong
- · pani Ilona Bukowiecka
- · pani Joanna Gralak
- · pani Anna Smeja – Robak
Część artystyczną rozpoczęła się na ludowo. Krakowiaka zatańczył nauczyciel wychowania fizycznego pan Paweł Tomaszewski razem z Bratem i Partnerkami. Następnie zaprezentował się chór szkolny, pod kierownictwem pana Gracjana Czapiewskiego w utworze „Hej na krakowskim rynku” oraz Kacper Michałowski, występujący w roli Lajkonika. Po skocznych, krakowskich rytmach nastąpiła chwila ukojenia. Piosenkę z repertuaru Anny Marii Jopek „Ale jestem” wykonała wokalna duma naszej szkoły, Weronika Siwak z klasy VI a. Chór szkolny zaprezentował się także w utworze „ Raz Barbara szła do baru”. Część artystyczną zakończył występ zespołu tanecznego składającego się z uczniów klasy VI a. Tancerze zaprezentowali się w układzie tańców towarzyskich. Występ przygotował pan Tomasz Jabłoński. Piękną dekorację przygotowali pani Alicja Essuman-Mensah oraz pan Gracjan Czapiewski.
W tym miejscu należą się także podziękowania dla koordynatora Spaceru Edukacyjnego ze strony szkoły-pani Wicedyrektor Hanny Matuszewskiej, nauczycieli prowadzących w tym dniu lekcje, ale także innych zaangażowanych w pracę grup Pomocnych Przyjaciół i współtworzących panel koleżeński.
Po kilku latach udziału w programach Centrum Edukacji Obywatelskiej nasza szkoła zdobyła prestiżowy tytuł „Szkoły Uczącej Się”. Został on złożony na ręce pana Dyrektora Wojciecha Konarskiego.
Podniosłą uroczystość zakończył słodki poczęstunek.
Podziękowania, gratulacje i życzenia oraz życzliwa atmosfera umocniły nas w przekonaniu, że droga, którą wybraliśmy jest akceptowana przez wszystkich: nauczycieli, rodziców, uczniów oraz naszą lokalną społeczność. Nie pozostaje nam nic innego, tylko nadal się uczyć.
Przeczytaj informację na stronie CEO: https://sus.ceo.org.pl/tytul-szkoly-uczacej-sie/o-dzialaniu/aktualnosci/tytul-sus-w-kolejnej-szkole
http://nitkiewicz.info/aktualnosci/bydgoska-szkola-z-certyfikatem-z-najwyzszej-polki/
Obejrzyj prezentację: OK W NASZEJ SZKOLE.