W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków po raz kolejny wybraliśmy się w podróż po Europie. Celem zaplanowanych na cały tydzień akcji i wydarzeń było poszerzenie wiedzy na temat wybranych państw, inspirowanie uczniów do poszukiwania informacji o świecie oraz rozwijanie umiejętności pracy w zespole.

W klasach 1-3 dzieci zrealizowały projekt, przygotowując prezentacje na temat wylosowanych uprzednio krajów. Pracując w grupach, uczniowie wykonali plakaty, dekoracje i inne prace plastyczne ukazujące różnorodność i piękno odkrywanych kultur. Opracowane samodzielnie ciekawostki były następnie opowiadane podczas spotkania na sali gimnastycznej, gdzie mogliśmy podziwiać pomysłowość naszych najmłodszych podopiecznych. Ciekawą inicjatywą była również lekcja kulturowa na holu I piętra, podczas której uczniowie pogłębili swoją wiedzę nie tylko na temat języków obcych, ale dowiedzieli się również, czym jest język fikcyjny i jak przekazać podstawowe wyrażenia w języku migowym. Tradycyjnie, nie zabrakło atrakcji w postaci zabaw edukacyjnych: tworzyliśmy nowe słowa w wymyślonym przez siebie języku, tworzyliśmy angielskie nazwy państw i łączyliśmy je z flagami i szeptaliśmy sobie od ucha do ucha powitania z różnych stron świata bawiąc się w głuchy telefon.

W klasach 4-8 było równie intensywnie. Po całym tygodniu przygotowywania prac projektowych związanych z wybranym krajem europejskim uczniowie byli gotowi przystąpić do konkursów: pierwszy dotyczył znajomości flag, a drugi wybranych zagadnień odnośnie konkretnych krajów europejskich - zwłaszcza tych, z którymi współpracujemy w ramach międzynarodowego programu eTwinning - a więc Cypr, Francja, Rumunia i Włochy. W pierwszej konkurencji - Jaka to flaga? - sukces odniosły klasa 5b, która zajęła 1 miejsce, następnie 2 miejsce zajęła klasa 7a i trzecie klasa 7b. Natomiast nietuzinkową wiedzą o powyższych krajach wykazały się kolejno klasa 6a, 6b i 8a. Zwycięzcom gratulujemy!

Wyniki konkursów jak i zaprezentowane na holu prace wskazują, iż zdecydowanie poszerzyliśmy swoją wiedzę na tematy europejskie. Mamy też nadzieję, iż zachęci to część z Was do pracy nad rozwijaniem swoich zdolności językowych.