1 [m]

Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polski, jaki nastąpił po odzyskaniu niepodległości Polski, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa. Uchwała ta nawiązuje również do stuletniej rocznicy powstania organizacji skupiającej matematyków, założonej dnia 2 kwietnia 1919 roku i nazwanej Towarzystwem Matematycznym w Krakowie, a następnie przekształconej w Polskie Towarzystwo Matematyczne.

W ramach obchodów Roku matematyki w naszej szkole odbyło się szereg akcji i konkursów matematycznych. Uczniowie mieli okazje zgłębiać wiedzę matematyczną poprzez udział w: konkursach np. „Zgadnij kto to?”, Bożonarodzeniowy Konkurs Matematyczny. Stworzono gazetkę tematyczną i wystawę prac uczniów. Przeprowadzono dwie prelekcję w ramach „Bakcyla bankowości” dla klas siódmych i ósmych. Uczniowie mieli również możliwość udziału w warsztatach programowania i robotyki. Na zajęciach uczniowie tworzyli mapy myśli, plakaty, modele brył, uczyli się poprzez zabawę rozwiązując zagadki i łamigłówki matematyczne. Działania miały na celu propagowanie i upowszechnianie wiedzy matematycznej oraz wpływ matematyki na życie codzienne.