Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń szkolnych w życiu uczniów pierwszej klasy. Od tego dnia każde dziecko jest pełnoprawnym członkiem szkolnej społeczności.

30 września 2022 roku miała miejsce podniosła chwila, na którą każdy Pierwszoklasista czekał z utęsknieniem. W tym dniu każdy uczeń klasy pierwszej wszedł w nowy, ale jakże ważny etap edukacji. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią panią Iloną Bukowiecką. Na scenie pojawił się Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Mikołaj Kopernik, Albert Einstein oraz Nela, którzy wraz ze swoimi pomocnikami dokonali swego rodzaju egzaminu. Został zdany przez każdego ucznia i każdą uczennicę na szóstkę, dlatego pan Dyrektor Wojciech Konarski wraz z panią Dyrektor Hanną Matuszewską, po przyjęciu ślubowania, dokonali uroczystego pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy.

Pierwszaki na pamiątkę otrzymały piękne medale, dyplomy oraz zakładki do książek wykonane własnoręcznie przez starszych kolegów z klas trzecich.  Zwieńczeniem tak ważnej uroczystości był wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców w salach. Tradycją naszej szkoły było także odciśnięcie palca do kroniki szkolnej i posadzenie drzewka w szkolnym ogrodzie.

W trakcie całego dnia nie zabrakło gorących słów i życzeń skierowanych do dzieci – m.in. od rodziców, przedstawicieli samorządu uczniowskiego. To była wyjątkowa uroczystość, którą będziemy miło wspominać, a nasi Pierwszoklasiści na pewno dzięki własnej- wzorowej i sumiennej pracy wzniosą się do gwiazd.

Dekorację przygotowały panie: Alicja Essuman-Mensah oraz Ilona Bukowiecka.

Sprzęt nagłaśniający, który został zakupiony w ramach projektu Labolatoria Przyszłości, obsługiwali Oskar i Szymon z klasy 8d.