PRZED NAMI TYDZIEŃ PAMIĘCI HISTORYCZNEJ PO RAZ DRUGI BIERZEMY UDZIAŁ W AKCJI „ŻONKILE”

1 [m]

W tym roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych getta warszawskiego z Niemcami rozpoczęła się 19 kwietnia 1943 roku o godzinie 10.00 i trwała przez trzy tygodnie do 15 maja 1943 roku. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, pragnąc upamiętnić te wydarzenia, organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”: (https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-2024).

 

Dlaczego żonkile?

3 [m]

Akcja Żonkile nawiązuje do osoby Marka Edelmana (1919-2009), ostatniego dowódcy zrywu w warszawskim getcie i jednego z największych autorytetów moralnych naszych czasów. Edelman był współzałożycielem Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i zastępcą dowódcy powstania Mordechaja Anielewicza. Pod pomnik Bohaterów Getta przyjeżdżał co roku, niezależnie od oficjalnych uroczystości, by oddać hołd towarzyszom broni i złożyć kwiaty. Zawsze tego dnia od anonimowej osoby dostawał bukiet żółtych kwiatów, a najczęściej były to żonkile. Stąd po raz pierwszy dziesięć lat temu pojawił się ów papierowy kwiat jako znak, że łączy nas pamięć.

W naszej szkole, już po raz drugi, chcemy pielęgnować wspomnienie o bohaterskich czynach i heroicznych postawach powstańców. Pragniemy uwrażliwiać młodych ludzi i pomóc im zrozumieć, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, która nie tylko nas jednoczy, ale przede wszystkim nadaje wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. W ramach akcji „Żonkile” zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne, a uczniowie klas 7-8 wezmą udział w apelu tematycznym, podczas którego zapoznają się z historią powstania w getcie warszawskim. Mamy nadzieję, że wydźwięk tego spotkania będzie źródłem do dalszych rozważań oraz głębokich dyskusji o takich wartościach jak pomoc, przyjaźń czy odwaga. Apel odbędzie się w piątek, 19 kwietnia 2024 roku o godz. 11:45, a tuż po nich przedstawiciele wspomnianych klas wyjdą poza mury naszej szkoły, by rozdać napotkanym przechodniom własnoręcznie wykonane papierowe żonkile – symbol upamiętniający bohaterów tamtych wydarzeń.

 

2 [m]

 Komitet organizacyjny
Tygodnia Pamięci Historycznej:
Weronika Grudzka,
Martyna Zielińska,
Beata Leśniewska,
Gracjan Czapiewski.