Realizacja programu profilaktycznego pn. „Znamię!-Znam je?”
organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy

W roku szkolnym 2022/2023 realizowaliśmy w naszej szkole w klasach 7-8 program profilaktyczny zapobiegania czerniaka.
Czerniak to obecnie jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych skóry. Jednak wcześnie wykryty i leczony daje możliwość całkowitego wyleczenia.
    Programem zostali objęci uczniowie klas 7-8 naszej szkoły. Podczas realizacji programu zapoznali się z tą chorobą, jak ją rozpoznać oraz kiedy niezwłocznie należy udać się do lekarza dermatologa. Podczas lekcji uczniowie obejrzeli prelekcję na temat czerniaka i prezentację, film edukacyjny o samobadaniu skóry, wzięli udział w quizie na temat znamion.
Również samodzielnie wykonali prezentacje na temat tej choroby oraz wystawę plakatów, która znajduje się na korytarzu szkoły. Wcześniej, zagadnienia związane z nowotworami skóry, były omawiane na lekcjach biologii.
    Uczniowie otrzymali ulotki informacyjne, aby zagadnienia związane z czerniakiem dotarły również do ich rodzin.

Program realizowała w SP-41 pani Małgorzata Ulanowska-Dylik