W poszukiwaniu ciekawego człowieka w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego „Od pasji do kariery”, uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wyruszyli na ekscytującą wycieczkę do Nadleśnictwa Białe Błota, aby spotkać się z doświadczonym leśniczym.

Niektórzy ludzie mogą sądzić, że praca leśniczego jest prosta, łatwa i przyjemna. Przecież mieszkając z dala od miejskiego zgiełku, można spokojnie przechadzać się po lesie każdego dnia. Nic bardziej mylnego. Leśniczy to nie tylko osoba, która cieszy się spokojem lasu, ale także nadzoruje szeroki zakres zadań związanych z nasiennictwem, hodowlą, ochroną i użytkowaniem lasu. Ponadto organizuje szkółki leśne oraz koordynuje działania związane z oczyszczaniem lasu po klęskach żywiołowych. Uczniowie z zainteresowaniem wsłuchiwali się w jego opowieści o różnych gatunkach drzew, występującej roślinności oraz najczęstszych gatunkach zwierząt zamieszkujących okoliczne lasy.

Podczas wizyty dowiedzieli się, że sosna zwyczajna jest najpopularniejszym drzewem w okolicy, natomiast dąb, brzoza, świerk, buk i jodła również odgrywają istotną rolę. Zanurzyli się w tajniki struktury lasu, poznając jego warstwy: koronę drzew, podszyt, runo leśne i ściółkę leśną. Dzięki praktycznym doświadczeniom mogli dotknąć i obserwować różne elementy lasu. Uczniowie zdobyli także informacje na temat różnych typów lasów, takich jak lasy liściaste, iglaste i mieszane. Nie zabrakło czasu na prezentację swoich lapbooków i plakatów przygotowanych podczas zajęć, które dotyczyły pracy leśników, na zadawanie pytań, a także na pieczoną kiełbaskę.

To spotkanie z fascynującym leśnikiem na świeżym powietrzu z pewnością pozostanie w pamięci dzieci jako niezapomniane doświadczenie.