TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
17 listopada 1999 roku UNESCO ustanowiło 21 lutego jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Celem Święta jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W naszej szkole jeden dzień zamieniliśmy w Tydzień Języka Ojczystego. Świętowaliśmy od 4 do 8 marca. W tym czasie nauczycielki języka polskiego przygotowały szereg zadań, zabaw, konkursów i ciekawostek językowych, mających na celu pobudzenie aktywności i zainteresowania uczniów mową ojczystą.
Na lekcjach omawialiśmy zagadnienia związane z poprawną polszczyzną. Zajęcia odbywały się pod patronatem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Rozstrzygnięcie „pomarańcz”, czy „pomarańcza”, „kiślu” czy „kisielu” wcale nie było takie oczywiste. Natomiast warianty gwarowe języka, jak na przykład „pyry”, „grule”, „bulwy”, „barabole” jednocześnie zaskakiwały i bawiły. Wybieraliśmy także najpiękniejsze polskie słowa – według uczniów naszej szkoły są nimi między innymi: kocimiętka, piernik, chryzantema, filiżanka i cebula.
Odbyły się także klasowe konkursy związane z poprawną pisownią niektórych polskich wyrazów.
Na korytarzach drugiego i trzeciego piętra przygotowano tematyczne gazetki opisujące wyjątkowość naszego języka.
Zarówno uczestnikom jak i organizatorkom gratulujemy pomysłowości i zaangażowania! I oczywiście czekamy na przyszły rok.