TYDZIEŃ PAMIĘCI HISTORYCZNEJ ZA NAMI! 

W tym roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskimnajwiększego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych getta warszawskiego z Niemcami rozpoczęła się 19 kwietnia 1943 roku o godzinie 10.00 i trwała przez trzy tygodnie do 15 maja 1943 roku. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, pragnąc upamiętnić te wydarzenia, organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” (https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-2024). 

 

DLACZEGO ŻONKILE? 

Akcja Żonkile nawiązuje do osoby Marka Edelmana (1919 lub 1922-2009), ostatniego dowódcy zrywu w warszawskim getcie i jednego z największych autorytetów moralnych naszych czasów. Edelman był współzałożycielem Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i zastępcą dowódcy powstania - Mordechaja Anielewicza. Pod pomnik Bohaterów Getta przyjeżdżał co roku, niezależnie od oficjalnych uroczystości, by oddać hołd towarzyszom broni i złożyć kwiaty. Zawsze tego dnia od anonimowej osoby dostawał bukiet żółtych kwiatów, a najczęściej były to żonkile. Stąd po raz pierwszy dziesięć lat temu pojawił się ów papierowy kwiat jako znak, że łączy nas pamięć. 

 

WZIĘLIŚMY UDZIAŁ W AKCJI ŻONKILE 

W naszej szkole również zapragnęliśmy pielęgnować wspomnienieo bohaterskich czynach i heroicznych postawach powstańców. Od 15 do 19 kwietnia 2024 roku obchodziliśmyTydzień Pamięci Historycznej. Był to szczególny czas, który miałuwrażliwić młodych ludzi i pomóc im zrozumieć, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, która nie tylko nas jednoczy, ale przede wszystkim nadaje wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.  

W ramach akcji „Żonkile” uczniowie klas 7-8 wzięli udział w apelu tematycznym, podczas którego zapoznali się z historią powstania w getcie warszawskim. Posłuchali również pouczającego przemówienia Mariana Turskiego pt. „Auschwitz nie spadło z nieba, które historyk wygłosił w czasieuroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozukoncentracyjnegow Auschwitz: https://www.youtube.com/watch?v=bfLo15l2ls0&t=14s 

Apel odbył się w piątek, 19 kwietnia, a tuż po nim przedstawiciele najstarszych klaswyszli poza mury naszej szkoły, by rozdać napotkanym przechodniom własnoręcznie wykonane papierowe żonkilesymbol upamiętniający bohaterów tamtych wydarzeń.W związku z akcją wykonana została również dekoracja okolicznościowana holu II piętra oraz wystawa, której celem było przybliżenie uczniom wiadomości owydarzeniach sprzed 81 lat.  

W niektórych klasach młodszych i starszych zostały również przeprowadzone lekcje tematyczneoraz warsztaty tworzenia papierowych żonkili. Mamy nadzieję, że wydźwięk tego spotkania, a także informacje uzyskane podczaszajęć, będą źródłem do dalszych rozważań oraz głębokich dyskusji o takich wartościach jak pomoc, przyjaźń czy odwaga.  

Zachęcamy również do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia. 

 

Komitet organizacyjny 
Tygodnia Pamięci Historycznej: 
Weronika Grudzka, 
Martyna Zielińska, 
Beata Leśniewska, 
Gracjan Czapiewski