UPIORNIE WESOŁA ZABAWA NA BALU HALLOWEEN'OWYM

W ramach edukacji wielokulturowej co roku w naszej szkole uczymy się o korzeniach Halloween. Organizujemy różne konkursy, a na lekcjach rozwijamy zasób słownictwa związany z tym zwyczajem i zainteresowanie różnorodnością krajów anglojęzycznych. Obyczaj ten wywodzi się wszakże z kultury celtyckiej, a jego nazwa jest skrótem anglojęzycznej wigilii wszystkich świętych - "All Hallows' Eve" i łączy się z powitaniem zimy. Zamiłowanie do różnych niesamowitych historii o stworach to naturalny etap w rozwoju dzieci, które w ten sposób oswajają swoje lęki. Nic więc dziwnego, że z roku na rok cieszy się coraz to większym zainteresowaniem.

Wydarzenie było całkowicie inicjatywą Samorządu Uczniowskiego. Grupa uczniów i uczennic dopełniła wszystkich kroków opisanych w regulaminie organizacji tego typu imprez: uzyskali zgodę Dyrektora szkoły, poszukali opiekunów, przygotowali plakaty, zaprosili klasy I-VIII do wzięcia udziału w zabawie i zaangażowali wszystkich do wspólnej pracy. Społeczność szkolna samodzielnie udekorowała hol II piętra, przynosząc z domu rozmaite dekoracje i rozwieszając je podczas przerw lekcyjnych. Oprócz muzyki na balu były różne konkursy i animacje. Wyławialiśmy jabłka z wody, tworzyliśmy mumie, uczyliśmy się tańca "Spooky Scary Skeleton" i malowaliśmy buzie farbkami do twarzy.

Najbardziej cieszy fakt, kiedy uczniowie robią wszystko zupełnie sami, przy tym z wielkim entuzjazmem. Zostają w szkole po lekcjach, ćwiczą, ustalają kto czym się zajmuje i każdy bierze na siebie odpowiedzialność za inne zadanie. Jakie umiejętności i postawy opisane przez podstawę programową kształtowane są podczas takiego przedsięwzięcia ? Ano, nic prostszego. Rozwijana jest w ten sposób umiejętność pracy zespołowej, ciekawość poznawcza, kreatywność i gotowość do podejmowania inicjatyw. W zalecanych warunkach i sposobach realizacji języka obcego czytamy, że „Oprócz umiejętności językowych szkoła […] kształtuje postawy ciekawości, tolerancji i otwartości wobec innych kultur." Jednym z zadań szkoły jest również zapewnienie bezpiecznych i zdrowych warunków do nauki i zabawy, działania indywidualnego i zespołowego, ekspresji plastycznej, muzycznej i ruchowej, a także działalności twórczej.

Dziękujemy za udaną zabawę!

Organizatorzy: Emilia Duszka, Zuzanna Mycyk, Małgorzata Walerych, Marcelina Żydak, Maciej Zacheja, Anife Gashi, Amelia Witkowska