W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH… TLEN! SEN! WODA! RUCH!

 

Tydzień Mózgu w naszej szkole, to coroczna akcja edukacyjna, w której uczniowie wspólnie odkryją niezwykłą moc genialnego i oryginalnego mózgu.

W każdym dniu tygodnia realizowaliśmy inne zagadnienie związane z mózgiem. Naszym celem było przede wszystkim poszerzenie wiedzy na temat budowy i funkcjonowania mózgu, poznanie różnorodnych technik lepszego zapamiętywania oraz uświadomienie sobie, jak ważne w życiu jest prawidłowe odżywianie mózgu oraz aktywność fizyczna. 
Coraz częściej słyszymy o wpływie pracy mózgu na proces efektywnego uczenia się, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czego potrzebuje nasz mózg:

Tlen jest niezbędny do uczenia się tak samo, jak konieczny jest do życia.

Sen to nie tylko czas intensywnej regeneracji, ale również intensywnego rozwoju mózgu dziecka.
Woda stanowi około 90% mózgu! Aby mózg pracował prawidłowo należy dostarczyć mu odpowiednią ilość wody.
Ruch ma korzystny wpływ nie tylko na mięśnie, kości, płuca i serce, ale wzmacnia również nasz mózg! Ruch niweluje napięcia emocjonalne oraz powoduje lepsze dotlenienie mózgu, aktywizując jego możliwości umysłowe.

Każdy dzień, po brzegi był wypełniony różnorodnymi atrakcjami.

Dzieci klas młodszych poznawały tajniki ludzkiego mózgu. Zdobyły wiele ciekawych informacji dotyczących budowy mózgu i jego roli w życiu człowieka. Uczniowie wiedzą już, że nasz mózg pracuje 24 godziny na dobę, jest naszym „centrum dowodzenia”. Potrafią wskazać czynniki wpływające na pracę naszego mózgu – sen, ruch, właściwa dieta oraz aktywność poznawcza.

Wychowawcy wszystkich klas starszych przeprowadzili zajęcia dotyczące ,,Światowego Tygodnia Mózgu” korzystając z propozycji udostępnionych przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika we współpracy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, pokazach, prezentacjach i wykładach w wersji online („Zmysły - ramię w ramię”, „Jak Cię widzą, czyli o stereotypach w postrzeganiu” , „Czy dźwięki mogą być kolorowe?”, „Ach - te hormony”, „Skąd się bierze smak?”, „Jak to jest, ze widzimy świat w 3D”. Na lekcjach biologii oraz wychowania fizycznego podejmowane były  tematy dotyczące znaczenia zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.
Nauczycie natomiast uczestniczyli w wykładach online, dowiedzieli się „Jak zmienia się mózg, gdy uczymy się czytać i pisać?” oraz poznali  „Zagadki dwujęzycznego umysłu”.
 Na zakończenie zachęcamy do skorzystania z porad zamieszczonych w naszej szkolnej gazetce  „Ucz się efektywnie”, które przypominają nam o potrzebach naszego mózgu:)