WARSZTATY EMPATII Z FUNDACJĄ TERAZ WY W NASZEJ SZKOLE

W poniedziałek, 10 czerwca 2024 roku w naszej szkole odbyły się niezwykłe warsztaty na temat empatii, zorganizowane we współpracy z Fundacją Teraz Wy. W zajęciach wzięły udział klasy 1a, 2a, 3a, 3b, 6a, 6b oraz 8a. Celem warsztatów było oswajanie uczniów z niepełnosprawnością oraz pokazanie, że osoby z chorobami i wyzwaniami rozwojowymi również mają marzenia, pasje i mogą odnosić sukcesy.

Gościem specjalnym warsztatów była Marta Bandurska, dorosła kobieta z zespołem Downa. Marta podzieliła się swoimi doświadczeniami i sukcesami, inspirując uczniów swoją historią. Jest sportowcem, który aktywnie działa na rzecz wspierania osób z niepełnosprawnościami. Gra w kręgle, bierze udział w turniejach, świetnie pływa, gra w boccie oraz dekoruje medalami zawodników podczas olimpiad sportowych. Marta odnosi sukcesy także w dziedzinie sztuki - jej ostatni obraz, malowany „na cztery ręce” z pełnosprawną artystką, zgromadził kilkaset osób podczas wyjątkowej wystawy w Młynach Rothera.

Bezpośrednia interakcja z osobą z niepełnosprawnością pomogła uczniom lepiej zrozumieć, że różnorodność jest naturalną częścią naszego społeczeństwa. Warsztaty te zwiększyły świadomość na temat różnych typów niepełnosprawności i wyzwań z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Promując postawy empatii i akceptacji, warsztaty przyczyniły się do stworzenia bardziej inkluzyjnego i wspierającego środowiska szkolnego.

Takie inicjatywy są niezwykle ważne w edukacji młodych ludzi. Warsztaty nie tylko pomagają uczniom zrozumieć, że akceptacja i szacunek dla każdego człowieka są fundamentalnymi wartościami, ale również zachęcają ich do refleksji nad własnymi uprzedzeniami i stereotypami. Dzięki temu dzieci i młodzież uczą się jak świadomie budować pozytywne relacje z osobami różniącymi się od nich, co jest kluczowe dla ich rozwoju społecznego i emocjonalnego.

Warsztaty z Fundacją Teraz Wy były cennym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, ucząc ich empatii, akceptacji i szacunku dla różnorodności