Dzień 3

Dzisiejszy poranek ukraińscy goście spędzili w naszej szkole. Po powitaniu i oprowadzeniu po szkole uczestnicy projektu wraz z resztą klasy 8 d udali się na lekcję języka polskiego. Zajęcia przebiegały w zabawowej atmosferze – wszyscy, Polacy i Ukraińcy, trudzili się przy odczytywaniu łamańców językowych i wyjaśnianiu pułapek językowych, czyli wyrazów, które, choć brzmią podobnie, znaczą co innego w obu językach. Część zajęć poprowadzili ukraińscy uczniowie klasy 8 d. Następnie, w bibliotece, młodzi ludzie z obu krajów rozmawiali o swoich zainteresowaniach czytelniczych. Po nich uczestnicy projektu opowiadali sobie o ulubionych filmach w salce zabaw, a przy okazji ukraińskie dziewczęta zaprezentowały swoje talenty wokalne. Zwieńczeniem zajęć w szkole była lekcja tańca przeprowadzona przez pana Pawła Tomaszewskiego, podczas której młodzież uczyła się tańców ludowych.

Po południu przewidziane były zajęcia kajakarskie na Marinie znajdującej się przy naszym hotelu. Co prawda ulewny deszcz uniemożliwił zejście na wodę, ale trener Mariusz Słowiński zorganizował zawody na ergometrach wioślarskich. Pięć polsko – ukraińskich grup rywalizowało w sztafecie na 2000 metrów. Trzeba było przy tym szybko zorganizować współpracę zespołową. Młodzież bardzo zaangażowała się w rywalizację, a głośny doping wypełniał salę. Zajęcia bardzo się podobały i jeszcze przez dłuższy czas opowiadali sobie o zawodach.