Zapraszamy DO RELACJI KOLEJNEJ MOBILNOŚCI W RAMACH NASZEGO PROJEKTU BEYOND BORDERS

 

 Do Bolonii poleciało ośmioro naszych uczniów: Nicole Kunda, Oliwia Tomsza, Weronika Cholewińska, Marco Lenart, Dominik Walkowiak, Emilia Owczarczak, Zofia Korpalska oraz Filip Stelak.  Uczniowie mieszkali u rodzin naszych bolońskich partnerów i uczestniczyli w zajęciach na temat autoprezentacji. Zgłębiali  tajniki programów oraz tematów o charakterze kulturowym, tematów do których musieli się przygotować jeszcze przed wyjazdem.

W Bolonii, oprócz niesamowitych wrażeń kulturowych, czekały na nas konkretne zadania. Do pierwszych należała gra miejska w centrum miasta. Uczestnicy mieli znaleźć zabytki oraz „Skarby” i uzyskać informacje na ich temat. Pracowali z mapą w mieszanych narodowościowo grupach.  Ich zadaniem było dotarcie w różnym tempie do konkretnego punktu.

 We Włoszech  nie zabrakło też polskiego motywu. Dzięki zaangażowaniu rodziców naszych uczestników, mogliśmy połączyć prezentowanie charakterystycznego dla naszego kraju jedzenia z prawdziwym doświadczaniem. Z Polski przyjechały z nami prawdziwe pierniki, sękacze, makowce, pierogi, ogórki kiszone, a nawet domowy bigos! Wszystko możliwe do próbowania i smakowania przez wszystkich uczestników podczas przerwy na lunch. Zainteresowanie naszymi specjałami było ogromne, pierwsze zniknęły pierogi, a bigos zasmakował szczególnie nauczycielom.

  Poznając problemy współczesnego świata, w tym te związane z naszą kulturą, zostaliśmy zaproszeni do muzeum sztuki antropocentrycznej MAST. Tematem przewodnim wystawy była ekologia i nieekologicznie zachowanie człowieka. Mieliśmy okazje podziwiać ogromnej wielkości fotografie znanych światowych fotografów i dokumentalistów. „Anthropocene” to wielokrotnie nagradzany projekt teamu w skład którego wchodzą: Edward Burtynsky, Jennifer Baichwal oraz Nicholas de Pencier. Artyści podjęli się epicznej podróży dookoła świata, by na każdym kontynencie znaleźć największe ślady ingerencji człowieka w przyrodę. Celem podróży było poszukiwanie sposobów uratowania Arktyki. W swojej wystawie ukazali jak wielki wpływ na naszą planetę mają wydobycia źródeł kopalnianych, plastik , wycinka drzew oraz czarny rynek w handlu zwierząt, co powoduje wyginięcie poszczególnych gatunków. Film dotyczący wystawy można obejrzeć także w internecie: https://youtu.be/jIwLJWRI4RI. Wystawa była bardzo interesująca dla uczniów, miała charakter interkatywny, za pomocą dostępnych tabletów i aplikacji Avara mogli oglądać połączone ze zdjęciami filmy na dany temat, poznać problem głębiej i szerzej spojrzeć na okoliczności powstawania fotografii.

  Kolejne dni polegały na modyfikowaniu prezentacji z programach: Glogster, Prezi oraz Adobe creator. Warsztaty prowadzone były w  grupach  i wymuszały interakcję oraz komunikację. Wiele pomysłów musiało być przedyskutowanych i zebranych w jeden wspólny projekt. Zadanie wymagało umiejętności komunikacji w j.angielskim, autoprezentacji oraz negocjacji. Wszystko w miłej atmosferze i przyjaznym gronie, ale… okazało się, że potrzebnych jest jeszcze kilka materiałów i zdjęć.  By korzystać z nich swobodnie, uczestnicy zostali poproszeni o samodzielne ich wykonanie podczas wycieczki. Partnerzy zaprosili nas w podróż po wzgórzach, mieliśmy szansę zobaczyć Sanktuarium Madonna di San Luca, z przepięknym widokiem na toskańskie wzgórza, a także wiele ciekawych zakątków Starego Miasta.

  Kolejnym etapem było zwiedzanie miasta z otwartego autobusu. Kierowca zabrał nas do miejsc w których urodzili się założyciele Uniwersytetu oraz do starej kaplicy św. Katarzyny, cudem ocalałej podczas oblężenia miasta. Zdziwił nas fakt, że całe miasto otoczone jest arkadami, nawet w zaułkach spaceruje się pod dachem na marmurowym chodniku. Wycieczkę skończyliśmy przy Bazylice św. Łukasza, która jest wyjątkowym obiektem. Biorąc pod uwagę rozmiar, jest największą Bazyliką we Włoszech, jednak jej fasada pozostała nieskończona. Bolonia zachwyciła nas ilością zabytków z różnych epok. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, które jutro wykorzystamy do filmów i prezentacji.

Ostatnim elementem mobilności było prezentowanie gotowych prac, a także dyskoteka i poczęstunek zorganizowany przez rodziców szkoły goszczącej.

Miniony tydzień była dla nas bardzo intensywny, ale pełen niezapomnianych wrażeń, doświadczeń i nowych przyjaźni, które pozostaną w pamięci uczniów naszej szkoły na długo.

Już teraz zapraszamy do rekrutacji na kolejny wyjazd, tym razem w okolice malowniczej hiszpańskiej Malagi – miejscowości Coin w dniach 10-15.02.2020. Szczegóły już wkrótce!

Joanna Gralak