Dzień 4

    Dzisiaj, o godzinie 10.00 złożyliśmy wizytę w Urzędzie Miejskim, gdzie zostaliśmy gościnnie przyjęci przez pracowników kancelarii prezydenta Bydgoszczy. Zanim doszło do spotkania, zwiedziliśmy budynek urzędu. W gabinecie przewodniczącej Rady Miasta każdy uczestnik projektu miał okazję przymierzyć łańcuch z godłem Bydgoszczy będący symbolem urzędu oraz potrzymać symboliczny klucz do bram miejskich. Następnie przenieśliśmy się do sali posiedzeń Rady Miasta i młodzież mogła przez chwilę poczuć się jak prawdziwy rajca miejski. Później zostaliśmy zaproszeni na spotkanie i poczęstunek. Rozmowa z przedstawicielami władz Bydgoszczy toczyła się wokół naszego projektu oraz sytuacji w Ukrainie. Nasi goście dzielili się wrażeniami z pobytu w Polsce, zwracali przy tym uwagę na widoczne w wielu punktach Bydgoszczy dowody solidarności z narodem ukraińskim. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i swobodnej atmosferze. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał drobny upominek.

    Zaraz potem młodzi Ukraińcy i Polacy wraz z opiekunami udali się do Myślęcinka, gdzie wzięli udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez pracowników Karczmy Kujawskiej. Zabawa była przednia – uczestnicy projektu samodzielnie przygotowali pierogi z dwoma rodzajami nadzienia: na słodko i wytrawnie, przygotowywali lemoniadę od podstaw, wykonali desery typu fingerfood, a potem wszystko to zjedli. Warsztaty zakończył konkurs „Jaki to smak?”, w którym chętnym zawiązano oczy i podawano owoce i zioła do rozpoznania. Na tym nie zakończyła się wizyta w Myślęcinku. Kolejnym punktem programu był spacer po ogrodzie botanicznym z jazdą na hulajnogach elektrycznych. Jedni jeździli, inni biegali, ale wszyscy wrócili zadowoleni.

Po południu odwiedziła nas pani Joanna Gralak, która goszczącym u nas nauczycielkom ukraińskim zrelacjonowała wnioski dotyczące nowoczesnego szkolnictwa powstałe podczas wizyty w fińskiej szkole. Następnie pojawił się reporter Radia PIK, Michał Słobodzian, aby przeprowadzić wywiad na temat realizowanego przez nas projektu oraz sytuacji uchodźców ukraińskich uczących się naszej szkole. Rozmawiał na ten temat z opiekunami projektu, panią Iwoną Szymczak i Joanną Pstrong, a potem z ukraińskimi dziewczętami oraz ich opiekunkami.

   Wieczorem uczniowie z Ukrainy zabrali nas na wirtualny spacer po swoim mieście, Lwowie oraz szkole, do której uczęszczają. Obejrzeliśmy cztery pięknie przygotowane prezentacje, w których widać było miłość do rodzinnego miasta i sympatię dla szkoły. Nasi uczniowie byli tak zachwyceni Lwowem, że najchętniej niezwłocznie udaliby się z rewizytą. Niestety, na razie jest to niemożliwe, ale mamy nadzieję, że niedługo sytuacja się zmieni i umożliwi nam wyjazd do Lwowa.