Już od progu przywitał ich miły zapach różnokolorowych mydełek o najrozmaitszych kształtach. Na uwagę zasługiwały też różne dodatki jak: suszone kwiaty, muszelki, owsianka oraz nasiona różnych roślin.
     Spotkali się z przemiłymi paniami, które prowadziły zajęcia i opowiadały historię czystości na przełomie wieków. Uczniowie wykonali własne mydełka o ulubionym zapachu i barwie, a następnie zwiedzali muzeum. Dowiedzieli się, że środki myjące znane już były od 5000 lat. Były to: piasek, glina i popiół. Mydło w kostce pojawiło się dopiero 200 lat temu.
     Miejscem, w którym się myło były łaźnie. Najbardziej znanymi łaźniami były łaźnie rzymskie i tureckie. Nie tylko służyły do utrzymania higieny, ale także były miejscem spotkań, załatwiania interesów oraz odpoczynku po wyczerpującym lub gorącym dniu. Jedynie w średniowieczu ludzie przestali się myć sądząc, iż jest to niepotrzebne.

Obecnie produkuje się różne mydła i środki piorące, które służą do utrzymania czystości, bez której nie wyobrażamy sobie życia w dzisiejszych czasach.