Kiedy uczniowie uczą się najlepiej? Kiedy pracują zespołowo, samodzielnie poszukują informacji, selekcjonują je, redagują, przetwarzają. W tym tygodniu skupialiśmy się na treściach kulturowych ku czci Królowej Elżbiety II. Lekcja angielskiego była wyjątkowo prowadzona w języku polskim, aby uczennice i uczniowie klas najmłodszych mogli dogłębnie poznać fakty dotyczące monarchii brytyjskiej.

Zajęcia odbyły się w formie lekcji odwróconej - uczniowie przyszli do klas z gotowymi już ciekawostkami, ilustracjami, gazetami poświęconymi królewskiej rodzinie. Nauczycielka zorganizowała na wstępie krótki quiz i ku swojemu zaskoczeniu, niemal na wszystkie pytania uzyskała prawidłowe odpowiedzi. To znaczy, że uczniowie samodzielnie przygotowali się do zajęć i przyszli na nie z ogromną wiedzą oraz faktycznie wyszukali takie informacje, które ich zaciekawiły. Zapytani o kryteria którymi kierowali się przy szukaniu ciekawostek odpowiadali np.: "mi od razu na myśl przyszło pytanie, jaki był ulubiony kolor królowej i gdzie ona mieszkała", "a mnie interesowało czy miała jakieś zwierzęta".

Po wstępnej dyskusji dzieci zabrały się do pracy. Bez podpowiedzi automatycznie wybrały między sobą liderów - widać, że często wykonują zadania w grupach i są przyzwyczajeni do takiej formy pracy (tu ukłon w stronę wychowawców). Ciekawostek miały zgromadzić od jednej do trzech, ale okazało się, że miały ich dużo więcej. Trzeba było zatem wszystkie przejrzeć i zadecydować, które są mniej ważne, żeby na plakatach nie znalazł się przesyt informacji. Praca przebiegała energicznie, a drobne spory były po chwili wyjaśniane. Skończyliśmy przed czasem. Znalazł się nawet moment na obejrzenie krótkich filmików w sieci o królowej i jej miłości do psiaków rasy corgi, skeczu z Misiem Paddingtonem, zmianie warty przed pałacem Buckingham. Oby ta lekcja była początkiem do fascynacji Wielką Brytanią i przerodziła się w zamiłowanie do języka angielskiego.

Wszystkich uczniów klas 1-3 zachęcamy do wykonania portretu królowej dowolną techniką. Kreatywne pomysły mile widziane. Prace zostaną wywieszone na szkolnym korytarzu w hołdzie wspaniałej monarchini.