XX Bydgoski Konkurs Ekologiczny

dla klas 5-8 szkół podstawowych pn. „Formy ochrony przyrody w Polsce”.

W dniu 13 maja 2019 r. odbył się XX Bydgoski Konkurs Ekologiczny dla klas 5-8 szkół podstawowych. Brało w nim udział 38 uczniów z 11 szkół, którzy wcześniej uczestniczyli w konkursach ekologicznych na terenie swoich szkół. Tematem tegorocznej edycji były formy ochrony przyrody w Polsce. Trzeba było wykazać się m. in. znajomością form ochrony przyrody, rozmieszczeniem parków narodowych, znajomością chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Organizatorką konkursu i autorką pytań dla uczestników konkursu kl. 5-8 była p. Alicja Essuman-Mensah - nauczyciel przyrody i geografii. W skład komisji konkursowej weszli: mgr Maria Lewandowska-Konarska, mgr inż. Agnieszka Mądzielewska-Jagodzińska oraz mgr Iwona Szymczak. Komisji konkursowej przewodniczyła mgr inż. Agnieszka Mądzielewska-Jagodzińska – metodyczka przyrody i biologii z Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Współrealizatorem projektu był mgr Gracjan Czapiewski. Nieocenioną pomocą służyły również mgr Jadwiga Salus i mgr Joanna Kućmaja. Do konkursu uczniów przygotowywało 14 nauczycielek.

Część pisemna składała się z testu z dwudziestoma zadaniami do wyboru oraz planszy
z rozmieszczeniem parków narodowych w Polsce. W tej części uczestniczyli wszyscy uczestnicy konkursu. W części finałowej zaś, uczestniczyło dziesięciu uczniów
z najlepszymi wynikami po części pisemnej. Finaliści rozwiązywali zadania w postaci plansz. Po rozwiązaniu 5 zadań wyłoniono laureatów 1, 2 i 3 miejsca. O kolejności zdecydowała suma punktów uzyskanych po rozwiązaniu 10 zadań.

Do finałowej dziesiątki w grupie klas 5-8 zakwalifikowali się:

• ·         Mikołaj Tomasik SP46
  • ·         Julia Dytrych SP46
  • ·         Zofia Opalińska SP Białe Błota
  • ·         Kuczyńska Karolina SP38
  • ·         Julia Guzik SP38
  • ·         Anna Molska SP10
  • ·         Julia Prekop SP30
  • ·         Zofia Owedyk SP Białe Błota
  • ·         Zuzanna Stefańska SP57
  • ·         Iga Bonk SP46

Laureatami XX Bydgoskiego Konkursu Ekologicznego dla klas 5-8 szkół podstawowych pn. „Formy ochrony przyrody w Polsce” zostali:

• 1 miejsce – Mikołaj Tomasik SP46 w Bydgoszczy
  • 2 miejsce – Julia Dytrych z  SP 46 w Bydgoszczy
  • 3 miejsce – Zofia Opalińska  SP w Białych Błotach

Konkurs zakończył się wręczeniem nagród wszystkim uczestnikom sfinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.