Z AKADEMII PANA KLEKSA DO WYMARZONEJ SZKOŁY, czyli STEAM w 4b

      Naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę - te wszystkie dziedziny oraz znajomość lektury „Akademia pana Kleksa” i słownictwo w języku angielskim - wykorzystali uczniowie klasy 4b podczas realizacji swojego projektu STEAM.

      Interdyscyplinarny projekt „Z Akademii pana Kleksa do wymarzonej szkoły" okazał się  inspirującą podróżą edukacyjną. Dzięki STEAM-owi uczniowie mieli okazję rozwijać kreatywność, myślenie krytyczne i umiejętności współpracy, jednocześnie czerpiąc inspirację z literatury. Projekt zachęcił dzieci do odkrywania potencjału nauki i wyobraźni, łącząc elementy różnych dziedzin w spójną całość. W ramach zajęć uczniowie najpierw poznali treść lektury i jego filmową adaptację. Potem utworzyli zespoły projektowe, określili cele swoich działań i wreszcie -  mając do dyspozycji komputery, telefony, tablety, książki, słowniki oraz niezbędne materiały plastyczno-techniczne przeszli do pracy nad projektami.

      Podczas pracowitego STEAM-owego tygodnia wykonywali makiety wymarzonej szkoły, inspirowanej akademią z książki Jana Brzechwy. Opisywali szkołę znaną im z lektury, współczesną autorowi oraz swoją wymarzoną. Zapoznali się z wynalazkami przedstawionymi w książce, eksperymentowali z mieszaniem substancji i łączeniem barw. Korzystając z technologii, szukali inspiracji i nagrywali prezentacje o swoich wymarzonych szkołach. W obszarze inżynierii dzieci budowały makiety szkoły z materiałów recyklingowych, kładąc nacisk na innowacyjność i funkcjonalność. Element artystyczny projektu obejmował wykonanie prac plastycznych i rysunki wnętrz wymarzonej szkoły, jej otoczenia oraz tworzenie figurek bohaterów lektury. Matematyka znalazła swoje zastosowanie w obliczeniach dotyczących proporcji i wymiarów budynków przedstawianych w projektach. Nie zabrakło też rysu historycznego edukacji, opisów szkół w języku angielskim i innowacyjnej lekcji muzyki - koncertu piosenek z „Akademii pana Kleksa”.

      Ukoronowaniem tygodnia STEAM-u w klasie 4b było wspólne prezentowanie dokonań w formie wywiadów nagrywanych przez uczniów tworzących projekty i opisujących wiedzę i umiejętności, które nabyli. Należy dodać, że praca w pracowni STEAM-owej bardzo podobała się wszystkim uczniom i planują oni już projekt związany  kolejną lekturą.