Międzynarodowy Dzień Liczby Pi (π) najhuczniej obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, ale coraz częściej świętuje się go także w Polsce. Jak się okazuje data święta nie jest przypadkowa.
Liczba Pi, nazywana również ludolfiną oraz stałą Archimedesa, pojawia się w wielu dziedzinach matematyki czy fizyki. Służy m.in. do wyrażania stosunku obwodu koła do długości jego średnicy, a także do pomiaru gęstości promieniowania. Pi jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych liczb na świecie i doczekała się swojego święta.
Dzień Liczby Pi przypada na 14 marca. W amerykańskim zapisie dat obowiązuje inna kolejność – najpierw miesiąc, później dzień i na końcu rok. 14 marca jest zapisywany zatem jako 3.14, co kojarzy się z rozszerzeniem dziesiętnym liczby π (≈3,14). Data święta jest więc niezmienna, a jednocześnie wybrana nieprzypadkowo. W 2019 roku UNESCO ogłosiło 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki.
Obchody Dnia stanowią zachętę do czerpania radości z matematyki oraz do podejmowania wyzwań w ramach oferowanych wydarzeń. Tego dnia wiele się będzie działo.
Zachęcamy również do obejrzenia filmów o liczbie Pi:
Organizatorzy:
Katarzyna Łasa
Katarzyna Fredyk
Joanna Kućmaja