Zima w ogródku szkolnym

 

   Zima to w ogrodzie okres spoczynku roślin i wielu zwierząt. Już dawno opadły ostatnie liście z drzew i krzewów liściastych. Barw w ogrodzie dostarczają jedynie zimozielone iglaki, kępy traw, laurowiśnia, ostrokrzew oraz obserwować można korę drzew i pokrój gałęzi. Na uwagę zasługują także mocno osłonięte pąki kwiatowe  magnolii. Suche liście otulają nagą glebę, dzięki czemu ochraniają ją przed mrozem. Gleba oczekuje śniegu, który niczym biały puch zapobiega jej głębokiemu zamarznięciu, umożliwia przeżycie organizmom glebowym oraz stanowi rezerwuar wody na wiosnę.
   Niestety, śniegu w tym roku spadło niewiele. Na szczęście temperatury powietrza również nie są zbyt niskie. Daje się wyraźnie odczuć ocieplenie klimatu.
Jednak mimo dodatnich temperatur, na roślinach pozostało już niewiele owoców i nasion, a ptaki mają trudności ze znalezieniem pokarmu. Dlatego, mimo braku mrozu, należy je dokarmiać, uważając równocześnie, aby wymieniać pokarm zamoczony. Może on spowodować zatrucie naszych skrzydlatych przyjaciół.
  Dni stają się coraz dłuższe, ptaki zaczynają swoje poranne trele. Słychać już drozda. Kawki , gołębie, sroki i sójki od dawna zadomowiły się w naszym ogrodzie. Wiedzą bowiem, że  w karmniku zawsze znajdą świeży pokarm oraz na drzewach smaczne kule tłuszczowe.
Wszyscy mieszkańcy naszego ogrodu oczekują wiosny.