21. Wykorzystaj technologię rozszerzonej rzeczywistości wydaną przez QuiverVision. Na stronie internetowej https://quivervision.com/ znajdziesz karty do drukowania, które musisz pokolorować, a następnie ożywić za pomocą dedykowanej aplikacji – pobierz ją na swój telefon, zeskanuj pokolorowaną kartę i obserwuj, jak Twój obrazek przechodzi do innego wymiaru. Aplikacja jest bezpłatna, ale karty już nie wszystkie – wybieraj tylko darmowe egzemplarze.
22. Popraw swoje cyfrowe kompetencje i wykorzystaj dostępne technologie. Koniecznie zajrzyj na stronę Fundacji Orange https://fundacja.orange.pl/ i odkryj tajniki kodowania i programowania. Możesz także subskrybować ich kanał na YouTube i dowiedzieć się więcej o Scratchu oraz śledzić poranki z #SuperKoderami. Naukę kodowania warto zacząć już w wieku przedszkolnym i komputer wcale nie jest do tego potrzebny. Tutaj rodzice młodszych dzieci znajdą wiele pomysłów, jak wprowadzić dziecko w świat programowania bez udziału technologii: https://mojedziecikreatywnie.pl/2020/07/kodowanie-w-przedszkolu-i-szkole/ oraz https://mojedziecikreatywnie.pl/2020/03/zabawy-w-kodowanie-bez-komputera/
23. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej, mimo ograniczonej możliwości ruchu. Zacznij się systematycznie rozciągać, może uda Ci się w końcu zrobić szpagat albo stanąć na rękach? Kręć hula-hop, wypróbuj jogę, zorganizuj rodzinny turniej tenisa stołowego, wzmacniaj mięśnie - takie działania na pewno wyjdą Ci na zdrowie.
24. Zacznij pisać pamiętnik. Takie świadome opisywanie codziennych przeżyć, myśli, emocji to świetna terapia dla duszy i droga do zrozumienia samego siebie, a przy okazji bezcenna pamiątka na przyszłość.
25. Pobaw się w reżysera. Napisz swój własny scenariusz, przemyśl kostiumy i inscenizację. Zaproś znajomych do udziału - niech każdy rolę u siebie w domu. Potem zmontujcie filmiki w jedną całość i nie pozostaje nic innego, jak zaprosić domowników na oficjalną premierę, Popcorn mile widziany!
26. Wypraw bal karnawałowy. Ferie to również czas zimowych maskarad, pochodów i zabaw. Czemu by nie zorganizować zatem domowego balu przebierańców? Pomyśl o harmonogramie takiej imprezy, napisz zaproszenie dla domowników, zaprojektuj kostiumy, przekąski, konkursy i bawcie się wystrzałowo.
27. Zrób listę rzeczy, którą warto zrobić w 2021 roku. Może stanie się ona motywacją i siłą napędową do jakiś konkretnych działań i realizacji marzeń?
28. Wycieczka do Parku Narodowego lub Krajobrazowego może być ciekawą alternatywą na wspólne spędzenie czasu na łonie natury. Obostrzenia nie dotyczą wszakże spacerów po szlakach, chociaż niektóre mogą być czasowo wyłączone z użytku ze względu na warunki pogodowe. Warto się rozeznać i odwiedzić takie miejsca. Jeśli to nie jest możliwe, staraj się spacerować w pobliskich lasach i parkach - dostęp do świeżego powietrza jest niezbędny.
29. Obiekty sportowe, domy kultury, muzea i obiekty rozrywkowe zostały wyłączone z użytku. Jednak bydgoski Ogród Zoologiczny jest na szczęście otwarty, więc w ferie można śmiało podziwiać tamtejsze gatunki zwierząt. Przed wizytą należy zapoznać się z zasadami obowiązującymi w trakcie pandemii, żeby przebiegała ona pomyślnie.
30. W ferie można skorzystać z oferty półkolonii i tak w Bydgoszczy młodsze dzieci mogą spędzić zimę z RoboProject https://www.roboproject.pl/oferta/polkolonie-dla-dzieci/ lub z Uniwersytetem Dziecięcym https://kolonie.byd.pl/id,20/zima-2021