Wszystkie zbiory – ok. 13,5 tysiąca pozycji – gromadzone są w wypożyczalni, czytelni księgozbioru podręcznego oraz czytelni multimedialnej. Jest tu również wielofunkcyjna kserokopiarka, niezbędna do bieżącej pracy dydaktycznej i administracyjnej.

Nauczyciel bibliotekarz obsługuje w ciągu roku  ok. 500 czytelników – uczniów, nauczycieli, innych pracowników szkoły, absolwentów oraz rodziców. Oprócz codziennej pracy biblioteczno-informacyjnej, pedagogiczno-wychowawczej i technicznej organizuje zajęcia mające na celu propagowania czytelnictwa oraz przygotowanie uczniów do samodzielnej pracy na dalszym etapie nauki. Organizowane są zajęcia adaptacyjne dla uczniów klas „O” oraz spotkania z przedszkolakami zainteresowanymi kontynuacją nauki w naszej szkole. Ponadto organizowane są spotkania w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

W bibliotece szkolnej odbywają się rożnego typu imprezy biblioteczne.

Najcenniejsze jednak jest to, że sami uczniowie przychodzą do biblioteki nie tylko w celu wypożyczenia i zwrotu lektury, czy pracy przy komputerze. Zjawiają się, by powiedzieć „dzień dobry”, uśmiechnąć się, zrelacjonować jakieś wydarzenie. Absolwenci przy okazji wizyty w „swojej podstawówce” nie zapominają o bibliotece. Odwiedzają ją, korzystają z księgozbioru i pomocy fachowca w dalszym toku nauki do studiów włącznie.